Při česko-německém zátahu bylo zabaveno přes 1,5 kg pervitinu
Přes jeden a půl kilogramu pervitinu skončilo v rukou českých a německých policistů po společném zátahu na pašeráky a dealery v okolí českých hranic s Bavorskem a Saskem. Droga pocházela z českých výroben a byla určena pro německý trh, kde by se dala prodat až za šest miliónů korun.
Podle odborníků je v České republice asi 400 výroben pervitinu a značnou část z nich provozují Vietnamci. Stále větší část produkce se ale přesouvá už i do sousedního Německa.
Při dosud nejrozsáhlejší společné operaci policistů a celníků v česko-bavorsko-saském příhraničí bylo zatím zadrženo 21 Němců, kteří si do Česka přijeli drogu opatřit.
Jak v Ozvěnách dne řekl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych, zhruba poslední dva roky registrují čeští policisté vyšší počet Němců, kteří si pro pervitin a marihuanu přijíždějí právě do českého příhraničí.
O česko-německé policejní operaci zaměřené proti drogové turistice mluvil ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych v Ozvěnách dne
„Vyhodnocujeme si to v souvislosti s vietnamskými tržišti, která se nacházejí v těchto místech a která obchodovala s jinými komoditami, které momentálně pravděpodobně nejsou tak výnosné jako právě distribuce pervitinu a marihuany,“ uvedl Frydrych.
Obliba této drogové turistiky podle něj souvisí také s cenovou relací pervitinu na našem území a s jeho snadnější dostupností oproti Německu. Na výrobě pervitinu se podle ředitele Národní protidrogové centrály už přímo podílejí vietnamské gangy.
„My to máme potvrzeno. Vietnamské zločinecké skupiny se opravdu zapojily jak do shánění prekursorů pro výrobu pervitinu, do jeho vlastní výroby, a následně se podílejí na distribuci právě německým občanům, kteří si pro pervitin dojíždějí na naše území.“
Spolupráci s německými kolegy si šéf české protidrogové centrály chválí.
„Jak s policejními, tak s celními složkami jsme díky otevřené Evropě nuceni spolupracovat na bezprostřední výměně informací téměř každodenně. Otázka komplikací nastává ve chvíli, kdy potřebujeme použít nějaké důkazy před soudem v jedné nebo druhé zemi; tam už samozřejmě to takto rychle nejde,“ poznamenal Jakub Frydrych ve vysílání Radiožurnálu.