Při cvičení v Libavé zemřel voják

Při vojenském cvičení v Libavé na Olomoucku dopoledne zemřel při výbuchu munice pětadvacetiletý voják. Druhého vojáka odvezli lékaři s těžkým zraněním do olomoucké nemocnice. Podle ministerstva obrany se nehoda stala při kontrole střelnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ostřelování | Foto: Armáda ČR

"Na místě zahynul jeden voják, kterého ohledával posádkový lékař z Libavé. Hocha ročník 1979 jsme transportovali v kritickém stavu na oddělení urgentního příjmu do fakultní nemocnice v Olomouci," potvrdil šéf krajské záchranné služby Ivo Mareš.

Zraněného vojáka lékaři okamžitě operovali, nyní je mimo ohrožení života. "Má mnohačetná poranění s tržnými ranami, v kterých uvízly střepiny, a utrpěl také zlomeniny. Jeho stav je však stabilizován," uvedla mediální zástupkyně Fakultní nemocnice v Olomouci Hana Matulová.

Podle mluvčího ministerstva obrany Andreje Čírtka se tragická nehoda stala kolem desáté hodiny dopoledne při kontrole dopadové plochy střelnice. "Je to místo, kam se střílí z kulometů, či dopadají miny. Vojáci místo kontrolovali po provedených střelbách letectva. Je to běžná procedura," řekl mluvčí.

Příčina výbuchu zatím podle Čírtka není známa. Nehodu šetří na místě komise náčelníka Generálního štábu, vojenská policie a Policie České republiky. Armáda již o tragédii informovala rodiny obou vojáků.

Na Libavé došlo k nehodě během cvičení také před čtyřmi lety. Tehdy utrpěl vážné zranění při výcviku řidičů tanků devatenáctiletý voják základní služby, kterého přejel tank při výcviku v náročném terénu. Voják, který utrpěl zlomeniny horních a dolních končetin, tržné rány a poranění břicha, tehdy porušil bezpečnostní předpisy.

Ve stejném roce zemřel v tomto výcvikovém prostoru při cvičení osmnáctiletý nizozemský voják. Muž zahynul při nácviku taktických manévrů, v okamžiku, kdy jeden z transportérů spadl do vody.

Martin Hromádka, Marie Šuláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme