Při incidentu v pražském metru byl zabit policista

Ve stanici Muzeum pražského metra došlo v pátek před 18. hodinou k ozbrojenému incidentu, při němž přišel o život devětatřicetiletý policista. Byl zabit nožem, když vyšetřoval konflikt, do něhož se dostali dva cestující. Jeden z nich, starší muž, byl rusky mluvícím útočníkem vážně zraněn a skončil v nemocnici. Jeho zdravotní stav byl v sobotu stabilizovaný. Provoz metra na trase C byl až do pozdního pátečního večera omezen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

uzavřená stanice metra | Foto: Michal Doležal

Jak k celému incidentu došlo, popsala Radiožurnálu mluvčí pražské policie Iva Knolová. "Jeden z cestujících vhodil do kolejiště dělobuch. Krátce nato byl dalším cestujícím upozorněn na nevhodnost svého chování. Na místě zasahoval policista z oddělení metro, kterého pachatel zranil v oblasti hrudníku bodnou zbraní. Kolega v důsledku těžkého zranění na místě zemřel. Útočník byl zadržen a tragická událost je předmětem dalšího vyšetřování."

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Knolová o incidentu v metru

Asi 45letý pachatel mluví rusky, ale jeho totožnost zatím nebylo možné prověřit, protože u sebe neměl doklady a s policisty odmítá komunikovat. "V téhle chvíli je stíhán pro podezření z trestného činu vraždy, pokusu vraždy a obecného ohrožení," dodává policejní mluvčí.

Vážná zranění utrpěl také čtyřiasedmdesátiletý cestující, který ještě před příchodem policie muže napomenul, když v metru odpálil neznámou nálož. "To patrně vystupňovalo jeho agresivitu a on vytáhl dlouhou bodnou zbraň a zaútočil na onoho cestujícího." Napadený starší muž má probodnuté obě plíce a je ve vinohradské nemocnici. Jeho zranění jsou vážná, ale podle lékařů vyléčitelná.

Stav muže, zraněného při incidentu v pražském metru, byl v sobotu lékaři označen jako stabilizovaný. Podle službu konajícího lékaře z vinohradské nemocnice není v ohrožení života.

Podle reportérky Radiožurnálu Heleny Šulcové na místě incidentu zasahovaly desítky policistů. Metro nejezdilo mezi stanicemi nádraží Holešovice a Pražského povstání, k obnovení normálního provozu došlo až krátce před 22. hodinou večer.

policisté u vchodu do metra | Foto: Stanislav Peška

Případy, kdy při výkonu svého povolání zemře policista, nejsou bohužel nijak ojedinělé. Podle Policejního prezídia od roku 1990 zemřelo ve službě 66 příslušníků. Připomínáme některé z případů, kdy policistu zabil člověk, proti kterému směřoval zákrok.

Pražané mají v paměti zásah v tramvaji v Nuslích v červnu roku 1997 - šestadvacetiletého poručíka tehdy připravil o život hledaný ozbrojený pachatel. Ten zásah kriminalistů také nepřežil.

Odhalení připravovaného přepadení banky se stalo osudné důstojníkovi cizinecké policie na Opavsku, svou mušku na něj v dubnu 1998 zamířil člen odhalené zločinecké bandy.

Na 22 let šel za mříže muž, který také v dubnu 1998 zastřelil kriminalistu a jeho kolegu zranil, když se jej chystali zatknout.

Tragédii zažil loni na jaře Protivín na Písecku. Tehdy přímo ve svém domě zastřelil 31letého kriminalistu tamní podnikatel podezřelý ze znásilnění. Dva policisty zranil, jeden z nich pak následkům zranění v nemocnici podlehl.

Většina z 66 policistů, kteří za posledních 12 let zemřeli ve službě, zahynula při dopravních nehodách. Smrt však způsobil i výstřel ze špatně zajištěné zbraně, infarkt, nedbalost při střelecké přípravě anebo také havárie vrtulníku při výcviku.

Milan Kopp, Petr Doležel, Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme