Česko 0:0 Lotyšsko

Při letošní zbraňové amnestii lidé odevzdali téměř 8 tisíc nelegálních zbraní

O půlnoci 31. července skončila zbraňová amnestie, během níž mohli občané beztrestně odevzdávat na policii neregistrované zbraně a střelivo. Amnestie byla vyhlášena v souvislosti s novelou zákona o zbraních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pistole a náboj | Foto: Jan Rosenauer

Od prvního února do konce července odevzdali lidé na policii 7 897 kusů načerno držených zbraní. To je téměř jako při minulých amnestiích v letech 1996 a 2003 dohromady.

Majitelé nelegálně držených zbraních letos čekali až do poslední chvíle a v týdnu před vypršením termínu odevzdali asi 1 500 zbraní. To je skoro pětina z celkového množství.

Kromě klasických střelných zbraní lidé odevzdávali i různé kuriozity: "Odevzdán byl kanón z druhé světové války. Jednalo se o kanón vzoru 42 ráže 7,62 milimetrů," popisuje Irena Nová, vedoucí oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství Policie Jihočeského kraje.

"U stejného majitele se nalézal i jeden exemplář minometu ráže 12 milimetrů, který rovněž pocházel z armádní výzbroje," dodává ještě Nová.

Policisté ale zaznamenali i další kuriozity s daleko nebezpečnějším charakterem. Například v Českých Budějovicích byl odevzdán obranný granát z bosenské výbavy u kterého stačilo jen vytáhnou závlačku a mohl explodovat.

Přečtěte si také:
Zbraňová amnestie odhalila mezi lidmi zajímavé kuriozity
Amnestie zbraní skončila
580 zbraní odevzdáno v Královéhradeckém kraji
Na policejních služebnách v kraji skončilo přes 500 zbraní
Dnes je poslední šance odevzdat nelegálně drženou zbraň
Zájem o zlegalizování načerno držených zbraní je velký. Lidé už na policii odnesli 5 400 zbraní

Ladislav Holomčík, Pavlína Fendeková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme