Pouťová atrakce na Břeclavsku zranila sedm lidí. Čtyři z nich převezli záchranáři do nemocnice

Na hodech v Zaječí na Břeclavsku se v sobotu odpoledne nahnula jedna z pouťových atrakcí. Zraněno bylo sedm lidí, včetně nezletilých. Čtyři zraněné převezla záchranná služba do nemocnice. Na místě zasahoval i vrtulník, informovala mluvčí záchranné služby Barbora Zuchová. Neštěstí šetří policie.

Zaječí (Aktualizováno: 14:26 2. 7. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při nahnutí pouťové atrakce se zranilo sedm lidí. Čtyři z nich převezli záchranáři do nemocnice

Při nahnutí pouťové atrakce se zranilo sedm lidí. Čtyři z nich převezli záchranáři do nemocnice | Foto: Štěpánka Kadlečková | Zdroj: Český rozhlas

„Zrovna to zastavovalo, už to končilo, a pak se to začalo hýbat. Vyrvávat ze země," vzpomíná asi patnáctiletý Jakub Masař. Spolu s ním na atrakci bylo asi 20 lidí. „Pak, to bylo v okamžiku, se bouchli do nohou a všichni začali panikařit. Pak ještě jednou. Pak jsme zakřičeli ‚zvednout nohy', tak je zvedli a už to dojelo."

Zranění v Zaječí měli lehčí i vážnější zlomeniny. „Nikdo nebyl v bezvědomí. Žádné život ohrožující poranění se naštěstí nestalo," uvedla mluvčí záchranné služby Barbora Zuchová.

Íránský zábavní park 'se podobá táboru IS'. Atrakce jsou minové pole i střelba do Netanjahua

Číst článek

Pouťová atrakce se nahnula krátce před 18. hodinou. „Záchranná služba převezla do nemocnice čtyři pacienty, z toho tři mladistvé a jednu čerstvě zletilou. Tři z nich do nemocnice v Břeclavi, jednoho z nich letecky do brněnské dětské nemocnice," doplnila mluvčí s tím, že další tři poraněné ošetřili záchranáři na místě.

„Transportovali jsme jednu z těch mladistvých do dětské nemocnice do Brna. Tam byla vážnější poranění dolních končetin. Nicméně nešlo o život ohrožující zranění a šlo pouze o končetinová poranění," řekla Radiožurnálu Zuchová.

„U provozovatele jsme provedli orientační dechovou zkoušku, a to s negativním výsledkem," sdělila mluvčí policie Štěpánka Komárová. Doplnila, že na místě jsou vyšetřovatelé, kteří prověřují, proč se atrakce nahnula.

Lékaři do nedělního poledne propustili všechny zraněné kromě dívky, která má zlomené obě nohy. Kolotoč se podle svědků vychýlil z osy a ve vysoké rychlosti narazil i s pasažéry do zábradlí. Pravděpodobně mu povolilo kotvení.

Pouťová atrakce, na které se zranilo sedm lidí | Foto: Zdravotnický záchranný sbor Jihomoravského kraje | Zdroj: ZZS Jihomoravského kraje

ČOI atrakce kontroluje

„Zatím není známé, zda šlo o technickou závadu nebo o selhání obsluhy," vysvětluje Jiří Fröhlich, mluvčího České obchodní inspekce. „U atrakcí je prováděna pravidelná roční kontrola se záznamem do průkazu LTZ, tedy lidově technické zábavy. V každém případě také výrobce před uvedením výrobku na trh musí splňovat veškeré požadavky zákona. Pokud je splňuje, tak dostane takzvanou značku shody, tedy CE. A pak ten výrobek teprve může na trh. Na pouti také probíhají kolaudace, než jsou uvedeny do provozu. Takže tyto náležitosti to musí splňovat.

Významná atrakce, nebo fantasmagorie? Radnice a opozice Prahy 5 se přou o ruské kolo

Číst článek

Podle Fröhlicha inspektoři kontrolují atrakce i v rpůběhu roku přímo na jednotlivých akcích. „Kontrolujeme, zda umístění prostředků lidové zábavy odpovídá bezpečnosti, zda jsou bezpečné vzdálenosti, zda tam byla kontrola tak, jak říká norma, zda dodržují platné zákony, zda nástup a výstup pasažérů je bezpečný, zda mají návštěvníci pokyny o tom, jak se mají chovat na atrakci, protože i to je ze zákona povinnost, informovat návštěvníky o tom, jakým způsobem se mají na atrakci chovat, aby to pro ně bylo bezpečné. Kontrolujeme zda rozdíl mezi jednotlivými částmi je bezpečný, kontrolují zádržná zařízení u elektrických autíček, ostré hrany a podobně," popisuje Fröhlich.

Pohled na atrakce v Zaječí na Břeclavsku | Foto: Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje | Zdroj: ZZS Jihomoravského kraje

Podle něj počet nalezených závad rok od roku klesá. Na Matějské pouti v Praze nenašli inspektoři letos ani jednu. „V novodobé historii, co se týká poutí a podobných atrakcí, se dá říci, že výrobky jsou stále více bezpečnější. Ovšem není vyloučeno, že čas od času může dojít právě buď k selhání jednotlivé osoby, nebo k technické závadě. Je to prostě výrobek," dodává Fröhlich.

Závisí přitom na jejich složitosti, říká inspektor certifikační firmy TÜV SÜD Libor Grygerek. „U těchto zátěžových atrakcí jako je Extrem a podobně, jsou každoroční, ale můžou být, například u střelnic, až pět let," řekl Radiožurnálu.

Hody v Zaječí budou pokračovat podle programu, jen atrakce zůstává uzavřená a je obehnána policejními páskami.

Tereza Janouškovcová Bartůňková, Daniel Černý, Štěpánka Kadlečková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme