Při nehodě na přejezdu zahynulo pět elitních vojáků

Pět vojáků elitní armádní jednotky zahynulo při srážce rychlíku s vojenským nákladním autem na železničním přejezdu u Vrahovic na předměstí Prostějova. Dalších šest vojáků a dva civilisté utrpěli při havárii zranění. Armádní vůz se vracel do Prostějova z vojenského výcvikového prostoru Hamry. Tři z šesti zraněných vojáků utrpěli vážná poranění a jsou v kritickém stavu v olomoucké fakultní nemocnici. Ve vlaku se zranil strojvedoucí a jedna cestující. Míra zavinění tragédie je předmětem šetření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tatra po nehodě | Foto: Vladislav Galgonek

K tragické nehodě došlo krátce před polednem. Jedenáct profesionálů 601. skupiny speciálních sil z Prostějova jelo ve vojenské Tatře ze střelnice přes železniční přejezd směrem do Prostějova. Zhruba stokilometrovou rychlostí do Tatry narazil rychlík jedoucí do stanice Prostějov - Hlavní nádraží. Na místě zahynulo pět vojáků, tři utrpěli vážná a dva lehčí zranění. Jeden byl pohřešován, ale údajně ho jiní vojáci dopravili do nemocnice.

Na místo nehody přijelo celkem 9 vozů záchranné služby a 4 hasičské vozy. Policisté a drážní specialisté šetří, proč k tragédii došlo a kdo ji zavinil.

Zjišťuje se, zda bylo signalizační zařízení funkční a zda na něj byl dostatečný výhled z místa, odkud vojáci vyjížděli. Svědkyně, která volala sanitku, tvrdí, že signalizace nefungovala.

Že by signalizace na železničním přejezdu nepracovala, jak má, však inspektoři Českých drah podle Milana Miklendy nepotvrdili. "Nemáme do současné doby indicie o tom, že by zabezpečovací zařízení, které je na přejezdu instalováno, nebylo v činnosti."

Lokomotiva po srážce s Tatrou vykolejila a v daném úseku je přerušen provoz. Radiožurnálu to potvrdil Pavel Tesař z tiskového oddělení Českých drah. "Namísto vlaků budou jezdit mezi Prostějovem a Olomoucem autobusy. Dálkové rychlíky budou odkloněny přes Přerov."

Markéta Kaclová, Marika Táborská, Jana Gáborová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme