Při otřesu v karvinském dole zahynuli dva polští horníci

Otřes v Dole Karviná si v noci na dnešek vyžádal dvě lidské oběti mezi horníky. Oba byli polské národnosti a pracovali pro dodavatelskou organizaci těžební společnosti OKD. Další tři lidé byli lehce zraněni. Ostatní pracovníci jsou v pořádku, z dolu je evakuovali báňští záchranáři. Otřes o síle až 3 a půl stupně Richterovy škály pocítili i lidé žijící v několik kilometrů vzdáleném okolí dolu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba uhlí v OKD | Foto: www.okd.cz

Podrobnosti řekl Radiožurnálu mluvčí důlní firmy OKD Ladislav Sobol: "V závodě ČSA Dolu Karviná došlo v noci na dnešek k důlnímu otřesu, při kterém byli smrtelně zraněni dva horníci. Další tři pracovníci utrpěli lehká zranění. Všichni lidé, kteří v tu dobu pracovali v zasažené oblasti, byli bezpečně evakuováni. V tuto chvíli jsou na dole odborníci z Obvodního báňského úřadu v Ostravě a policie a šetří příčiny té události."

Silný otřes zaznamenala i řada obyvatel nedaleké Orlové. Evropsko-středozemní seismologické centrum na svém webu uvádí otřesy o síle 3,7 stupně Richterovy škály zaznamenané v sobotu v 23 hodin a 27 minut v hloubce dvou kilometrů. Údaje Geofyzikálního ústavu Akademie věd hovoří o otřesech o síle 3,5 stupně v hloubce deseti kilometrů.

Podle geofyzika Zdeňka Kalába z Ústavu geoniky Akademie věd jde většinou vždy o důlní otřes a přirozené otřesy půdy v této oblasti jsou spíš výjimečné: "V současné době je tato přirozená seizmicita na velice nízké úrovni, řekněme v podstatě žádná. Protože je zcela přitlumena tou důlní činností a důlními otřesy, kdy v masivu dochází k překročení určitých mezních stavů a k uvolnění energie. A jedním z jejích projevů jsou vibrace, které mohou být přenášeny až na povrch a pociťujeme je jako takzvané povrchové záchvěvy."

Letos zahynulo při neštěstích v dolech OKD podle dostupných informací sedm lidí. Poslední podobné neštěstí se stalo 17. července, kdy v závodu Staříč Dolu Paskov zavalila dělníka hornina uvolněná z nadloží. Týden před tím v podzemí Dolu Darkov na Karvinsku zemřeli dva záchranáři.

Důl Karviná vznikl sloučením původního Dolu ČSA a Dolu Lazy ke dni 1. 4. 2008. Sídlo se nachází 25 kilometrů severovýchodně od Ostravy.

Artur Kubica, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme