Při požáru galvanovny v Humpolci unikla kyselina

Zatím neznámé množství kyseliny sírové a hydroxidů uniklo při požáru humpolecké galvanovny Len servis do kanalizace a na plochu areálu. Tamní čistírna odpadních vod může únik po nějakou dobu neutralizovat. Lidé z čističky ani z referátu životního prostředí ale v této chvíli nedokážou odhadnout, jak dlouho to bude trvat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oheň vzplál v hale kolem osmé hodiny ranní, už během dopoledne se asi padesátce hasičů podařilo požár lokalizovat. Jeden z nich ale skončil kvůli stresu na interním oddělení pelhřimovské nemocnice. Únik kyselin a zásad do kanalizace, ke kterému při požáru došlo, může podle vedoucího referátu životního prostředí Okresního úřadu v Pelhřimově Václava Machka znamenat problém. "Pokud by tam byla látka, která by mohla vyřadit čistírnu z činnosti, škoda na životním prostředí by mohla být značná," uvedl. Čistírnu proto odborníci monitorují. Škoda na zničené budově a zařízení byla vyčíslena na 10 miliónů korun, další nemalé prostředky si vyžádá sanace znečištěné půdy.

Petros Martakidis, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme