Při požáru galvanovny v Humpolci unikla kyselina

Zatím neznámé množství kyseliny sírové a hydroxidů uniklo při požáru humpolecké galvanovny Len servis do kanalizace a na plochu areálu. Tamní čistírna odpadních vod může únik po nějakou dobu neutralizovat. Lidé z čističky ani z referátu životního prostředí ale v této chvíli nedokážou odhadnout, jak dlouho to bude trvat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oheň vzplál v hale kolem osmé hodiny ranní, už během dopoledne se asi padesátce hasičů podařilo požár lokalizovat. Jeden z nich ale skončil kvůli stresu na interním oddělení pelhřimovské nemocnice. Únik kyselin a zásad do kanalizace, ke kterému při požáru došlo, může podle vedoucího referátu životního prostředí Okresního úřadu v Pelhřimově Václava Machka znamenat problém. "Pokud by tam byla látka, která by mohla vyřadit čistírnu z činnosti, škoda na životním prostředí by mohla být značná," uvedl. Čistírnu proto odborníci monitorují. Škoda na zničené budově a zařízení byla vyčíslena na 10 miliónů korun, další nemalé prostředky si vyžádá sanace znečištěné půdy.

Petros Martakidis, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme