Každý druhý prodejce alkoholu chyboval, zjistila obchodní inspekce

V prodeji alkoholu zjistila loni Česká obchodní inspekce (ČOI) porušení předpisů téměř při polovině kontrol. Nejčastěji obchodníci neuváděli cenu výrobků a nevydali účtenku. Porušení zákona o spotřebních daních a povinném značení lihu inspektoři nezjistili. Za pochybení uložili pokuty dohromady téměř za 9,5 milionu korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vystavené lahve s alkoholem v baru | Foto: Petr Jindra

Při 4955 kontrolách zaměřených na prodej alkoholu obchodníci nesplnili požadavky zákonů v 2202 případech, což je zhruba 45 procent. Nejčastěji odhalila inspekce porušení předpisů v Plzeňském a Karlovarském kraji, ve víc než 60 procentech případů. Nejmenší podíl pochybení, jen 35 procent, byl v Jihočeském kraji a na Vysočině.

„I když v rámci své působnosti ČOI nezjistila v roce 2016 konkrétní porušení zákonů týkající se samotného prodeje alkoholických nápojů, dochází však stále k porušování zákona o ochraně spotřebitele," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Ustanovení zákona o ochraně spotřebitele porušili prodejci v 1111 případech tím, že neuváděli cenu výrobků nebo služeb. Účtenku inspektorům neposkytlo 829 obchodníků, 330 ji vydalo neúplnou. Zákon o obalech porušilo 17 prodejců, zákon o spotřebních daních 16 provozoven, ovšem ne při prodeji alkoholu, ale cigaret a tabákových výrobků.

Vedle 2070 pokut v celkové hodnotě 9,46 milionu korun ČOI také zakázala prodej 6084 výrobků za 260 800 korun a používání 272 neověřených měřidel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme