Každý druhý prodejce alkoholu chyboval, zjistila obchodní inspekce

V prodeji alkoholu zjistila loni Česká obchodní inspekce (ČOI) porušení předpisů téměř při polovině kontrol. Nejčastěji obchodníci neuváděli cenu výrobků a nevydali účtenku. Porušení zákona o spotřebních daních a povinném značení lihu inspektoři nezjistili. Za pochybení uložili pokuty dohromady téměř za 9,5 milionu korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vystavené lahve s alkoholem v baru | Foto: Petr Jindra

Při 4955 kontrolách zaměřených na prodej alkoholu obchodníci nesplnili požadavky zákonů v 2202 případech, což je zhruba 45 procent. Nejčastěji odhalila inspekce porušení předpisů v Plzeňském a Karlovarském kraji, ve víc než 60 procentech případů. Nejmenší podíl pochybení, jen 35 procent, byl v Jihočeském kraji a na Vysočině.

„I když v rámci své působnosti ČOI nezjistila v roce 2016 konkrétní porušení zákonů týkající se samotného prodeje alkoholických nápojů, dochází však stále k porušování zákona o ochraně spotřebitele," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Ustanovení zákona o ochraně spotřebitele porušili prodejci v 1111 případech tím, že neuváděli cenu výrobků nebo služeb. Účtenku inspektorům neposkytlo 829 obchodníků, 330 ji vydalo neúplnou. Zákon o obalech porušilo 17 prodejců, zákon o spotřebních daních 16 provozoven, ovšem ne při prodeji alkoholu, ale cigaret a tabákových výrobků.

Vedle 2070 pokut v celkové hodnotě 9,46 milionu korun ČOI také zakázala prodej 6084 výrobků za 260 800 korun a používání 272 neověřených měřidel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme