Při první volbě prezidenta nahlásil Zemanův tým policii. 'Neváhal kupovat si sympatizanty,‘ říká herec Hanák

Během první přímé prezidentské volby v roce 2013 dostal herec Tomáš Hanák honorovanou nabídku od týmu Miloše Zemana, aby byl v závěrečné televizní debatě v táboře sympatizantů. „V SMS, kterou jsem nahlásil na policii v Berouně, mi psali, že chápou, že by to pro mě mohlo být kompromitující. Ale že mi nabízejí refundaci zcela dle mých představ,“ vzpomíná v pořadu Osobnost Plus u moderátorky Barbory Tachecí herec Tomáš Hanák.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„V Česku mi chybí osobnost a mezi politiky ji nenacházím, nebo není dostatečně silná. Jsem v tomhle ohledu idealista,“ říká pro Český rozhlas Plus. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Osobnosti Plus byl herec Tomáš Hanák. Poslechněte si celý pořad.

„Všichni, kteří důvěřují našemu prezidentovi, ať mně odpustí. Při první přímé prezidentské volbě mi lidé z týmu Miloše Zemana napsali textovou zprávu a nabídli mi místo v táboře sympatizantů při závěrečném televizním duelu obou kandidátů. V SMS, kterou jsem nahlásil na policii v Berouně, mi psali, že chápou, že by to pro mě mohlo být kompromitující. Ale že mi nabízejí refundaci zcela dle mých představ,“ popisuje zkušenost s lidmi okolo Miloše Zemana herec. 

Nebudu přehánět, ale v tu chvíli se mně třásla ruka. Protože představa, že nejvyšším reprezentantem země, ve které žiji, a tváří, která bude viset ve všech školách všem dětem na očích, je člověk, který si neváhá kupovat své sympatizanty, je strašná. Obzvlášť pro člověka, který si odnáší ideály z minula a musel je dlouhou dobu v sobě potlačovat,“ dodává herec.

Bedlivěji hlídám prezidenta 

Od té chvíle se podle něj jeho vztah k prezidentovi České republiky odvíjí. Bedlivěji ho sleduji a musím ještě dodat jednu věc. Pokud v Základní škole Plynárenská v Teplicích dojde k tomu, k čemu došlo, a já se nedočkám, že by prezident okamžitě přerušil jakékoli jednání a jel rychle uklidnit všechny pedagogy i děti, je to nepřípustné. S takovýmhle člověkem na nejvyšší funkci, s takovou tváří země se smířit nemohu,“ naráží Hanák na kauzu rasistických a xenofobních komentářů pod fotografií třídy složené převážně z romských, vietnamských a arabských dětí.

Nejsem nějaký rasista... velký, prvňáky jsem do plynu neposílal, hájí se autor komentáře pod fotkou z Teplic

Číst článek

Kauza vyvolala na sociálních sítích i mezi lidmi vlnu odporu, vedení státu se k případu nijak zásadně nevyjádřilo. 

Nelpím na životě 

V minulosti byl Hanák vyhlášen v několika anketách za nejkrásnějšího českého muže, rád se potuluje nejen českou krajinou, ale i zahraničím. Nezáleží mu přitom na tom, jestli je to krajina industriální nebo přírodní ráj. Naposledy byl jen se stanem na jihu Spojených států. Jak říká, má rád samotu, svobodu, dobrodružství a nemá o sebe strach.

„Jsem stejně jako v mládí člověkem, který když se ocitne na křižovatce, sám se chce rozhodnout, kterým směrem se dá. Člověkem, který má dostatek času a může být dostatečně nezodpovědný. Přehnaně nelpím na životě. Nebojím se třeba letět letadlem. Je asi pravděpodobnost promile, že by spadlo. Ale zase si říkám, kdo z vás to má. A současně vím, že raději než v LDN bych svou životní pouť skončil na nějakém všedním místě,“ vypráví Hanák a doplňuje: 

Sám občas díky svým potulkám žasnu, jaká míra svobody a volnosti je v dnešní době ještě možná, třeba po Vietnamu ve starém vraku, který jsem si tam nahodile sehnal. Rodině nabízím, aby jezdila se mnou, ale můj způsob potulek se jim zdá zřejmě trošku nešťastný. Večer není jasné, jestli se najde důstojné místo na nocleh nebo střecha nad hlavou.

Divadelní a filmový herec Tomáš Hanák se narodil 27. března 1957 v Kremnici. S rodiči jako dítě strávil dva roky na Kubě, kde jeho otec působil jako zástupce PZO při realizaci strojírenských zakázek. Po maturitě na Gymnáziu Budějovická a neúspěšném pokusu o přijetí na DAMU začal studovat VŠE, obor zahraniční obchod. Ze školy byl, neoficiálně pro rozšiřování protisocialistických textů, vyloučen. Během života vystřídal celou řadu zaměstnání. Od roku 1977 působí v divadle Sklep jako herec i autor. Hrál v mnoha českých filmech, reklamě a pořadech zejména České televize. V roce 2005 hrál i v hollywoodském filmu Kletba bratří Grimmů. V poslední době vystupuje v pořadu Na stojáka, české stand-up comedy. Je ženatý a má tři děti.

Barbora Tachecí, Kateřina Tesařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme