Při ranní nehodě autobusu zemřela mladá žena

Tragickou bilancí skončila čtvrteční ranní havárie u Dobšic na Znojemsku, kde se střetl autobus vezoucí české turisty z dovolené v Řecku s osobním vozidlem Mazda. Pětatřicet cestujících utrpělo zranění, z toho devět těžká. Odpoledne podlehla na operačním sále zraněním břišní dutiny mladá žena. Ostatní jsou mimo ohrožení života. Přesnou příčinu nehody policie dosud šetří. Patrový autobus Neoplan po kolizi smetl sloup elektrického vedení a skončil převrácený v poli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dopravní nehoda

Havárie se stala po šesté hodině ráno na hlavním silničním tahu mezi Znojmem a Brnem v místě, kde se na silnici napojuje odbočka na obec Suchohrdly. "Jeli jsme autobusem ze Znojma směrem na Brno a na křižovatce za čerpací stanicí Benzina před námi jel osobní automobil, který nejdřív chtěl odbočovat, pak se zase vrátil do hlavního pruhu a prudce šlápl na brzdy. Řidič autobusu brzdil také a tím pádem do sebe narazili, autobus zajel do pole a převrátil se na bok," popsal Českému rozhlasu osudné okamžiky průvodce Vladimír Javůrek z cestovní kanceláře Travel Club, s níž pasažéři autobusu cestovali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svědek popisuje nehodu

Na místo havárie se sjelo dvanáct sanitních vozů a jednotka hasičů ze Znojma, kteří vyprošťovali zraněné pasažéry z autobusu celou hodinu. "Autobus ležel na boku, osoby jeden přes druhého, vyváděli jsme je předním rozbitým sklem ven a okamžitě je ošetřovala lékařská služba," líčil zásah hasičů jejich velitel Zdeněk Porubka.

Osobní auto s rozbitou přední částí skončilo ve větrolamu. Hasiči u něj museli vystříhat střechu, aby se společně se zdravotníky mohli dostat ke zraněným. Ve zdemolovaném autobusu vystřihávali hasiči celé sedadlo, protože jeden z šestačtyřiceti cestujících zůstal zaklíněn uvnitř. Jeřáb postavil autobus na kola a oba zničené vozy poté byly odvezeny z místa tragédie, což si vyžádalo několikahodinové omezení dopravy. Práci měli i zaměstnanci energetiky, kteří museli opravit autobusem přeražený sloup elektrického vedení.

Nehoda zájezdového autobusu na několik hodin zcela změnila chod znojemské nemocnice. Většinu zraněných lékaři ošetřovali právě tam, jednoho muže s vážným poraněním krční páteře přepravil vrtulník do brněnské úrazové nemocnice. Ředitel nemocnice ve Znojmě Miroslav Kavka okamžitě po ohlášení nehody zrušil plánovaný program operací, celou hodinu a půl pak nemocnice rezervovala centrální příjem pouze pro zraněné turisty.

"Charakter zranění je velice různorodý počínaje poraněním mozku a hlavy přes četná poranění hrudníku, dutiny břišní, zlomeniny žeber s pohmožděním plic, zlomenin dlouhých kostí a potom méně závažná poranění v podobě jiných zlomenin horních končetin a tržných ran v různých částech těla," přiblížil následky havárie Miroslav Kavka.

Markéta Kaclová, Martin Hromádka, Michal Záboj, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme