Při razii v Malešicích zabaveno 160 tisíc falzifikátů

Na 160 tisíc kusů zabaveného zboží - to je zatím odhadovaný výsledek rozsáhlé razie celníků ve vietnamském velkoskladu v pražských Malešicích. Během zátahu, největšího za posledních deset let, zabavili celníci padělky značkových, převážně sportovních textilií v hodnotě desítek milionů korun. Razie trvala téměř 24 hodin a přišel se podívat i ministr financí Bohuslav Sobotka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

razie v malešickém velkoskladu | Foto: Stanislav Peška

Razie byl hned od začátku zaměřena na padělky oděvů světových značek. Podle Zdeňka Pavlíčka z Celního ředitelství Praha záměr vyšel. "Skutečně se našlo spousta zboží, které neslo znaky plagiátu." Celníci na malešickém tržišti žádnou z osob nezadrželi, trestní stíhání byla ale zahájena proti řadě obchodníků. Cizinecká policie zadržela 17 lidí, většinou asijského původu, bez průkazů totožnosti. Cena zabaveného zboží představuje 80 milionů korun, ale nejde ještě o konečné číslo - to bude známo až po vyjádření vlastníků ochranných známek.

Na kontrole velkoskladu se podílely téměř dvě stovky mužů. V noci se přijel podívat i šéf resortu financí Bohuslav Sobotka. Zátah podle něj mířil do jádra, protože z této tržnice se rozváží textil a obuv do stánků v celé republice.

Nakolik je účast ministra financí při podobných akcích obvyklá, na to Radiožurnálu odpověděl Zdeněk Pavlíček z Celního ředitelství v Praze. "Musím říct, že je to neobvyklé. Ministr se této akce zúčastnil poprvé, aspoň v rámci Celního ředitelství Praha. Ale ministr byl informován o způsobu provedení té akce, že je vlastně vedena v rámci trestního prověřování, což je nový způsob, efektivnější, že jsme se nezabývali maloobchodníky, ale přímo dodavateli, takže pak ministr chtěl vidět v reálu, jak takováto činnost celní správy vypadá."

Celníci kontrolovali kromě pašovaného zboží také zvířata. To, že se v tržnici obchodovalo se živými zvířaty, ale Zdeněk Pavlíček nepotvrdil."Byly to exempláře neživé. Byli to hadi, kteří byli naloženi do lihu, což je nějaký lihový nápoj zřejmě vietnamský národní. A byly v tom nějaké užovky, které podléhají mezinárodnímu kontrolnímu režimu obchodu s ohroženými druhy, takzvaná CITES."

Podle ministra financí budou podobné akce zaměřené proti daňovým a celním únikům pokračovat.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme