Při smogu nevycházejte ven a nevětrejte, doporučují lékaři

Lékaři varují pacienty před zdravotními následky způsobenými smogem, který už několik dní trápí větší část Česka. Pozor by si měli dávat hlavně lidé s chronickým zánětem průdušek, vysokým krevním tlakem, kardiaci a astmatici.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog v Praze

Smog v Praze | Zdroj: ČTK

Lékaři varují pacienty před zdravotními následky způsobenými smogem, který už několik dní trápí větší část Česka. Pozor by si měli dávat hlavně lidé s chronickým zánětem průdušek, vysokým krevním tlakem, kardiaci a astmatici.

Zima, mlha a zhoršené rozptylové podmínky mohou nejen zhoršit dýchání, ale vyvolat například i astmatický záchvat. Opatrné by měly být především těhotné ženy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak smog ovlivňuje zdraví, zjišťovala redaktorka Lenka Jansová

„Pokud už lidé musí vyjít ven, tak si dávat před pusu šálu nebo šátek a dýchat skrz něj. Pokud mají možnost a nemusí vycházet, tak se tomu raději vyvarovat a ven vůbec nevycházet,“ radí praktická lékařka Irena Kudrnovská

„Dochází k zúžení průdušek, může se hůř dýchat a vyvolat i astmatický záchvat, kardiakům se může zvýšit krevní tlak,“ popisuje lékařka a doporučuje omezit větrání i doma.

Situace se v posledních hodinách mírně zlepšuje, Český hydrometeorologický ústav už zrušil signál regulace v Ústeckém a Středočeském kraji. Smog naopak stále dusí část severní Moravy a Slezska.

ČTĚTE TAKÉ: ČHMÚ ruší signál regulace ve Středočeském a Ústeckém kraji

„Zdá se mi, že je to trochu lepší, ale včera se mi pořád spouštěla z nosu krev, to svědčí o tom, že tem vzduch opravdu není čistý,“ řekla Radiožurnálu jedna z obyvatelek Ostravy.

Účinky a sílu smogu zkoumali v Ústavu experimentální medicíny loni v lednu na dobrovolnících. A došli k překvapivým výsledkům ­– v Ostravě naměřili 15 nanogramů škodlivého rakovinotvorného benzopyrenu. Limit Evropské unie je přitom jen jeden nanogram.

„Takováto expozice znamená zvýšené oxidační poškození, které je spojováno s urychlením procesu stárnutí a zvýšeným výskytem kardiovaskulárních onemocnění. Odpovídají tomu i analýzy střední délky života populace Moravskoslezského kraje, která je u mužů o dva roky kratší než je průměr v České republice,“ uvádí Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny.

ČTĚTE TAKÉ: Ze smogu je nejnebezpečnější jemný prach

Akutní poškození podle něj nepříznivě ovlivňuje těhotné ženy zejména v průběhu prvního měsíce těhotenství. Výrazně také zvyšuje onemocnění dýchacích cest u dětí, zejména v předškolním věku.

Lenka Jansová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme