Přibila neznám, řekl před komisí Chovanec. Úniky ze spisů považuje za problém

Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD v úterý vypovídal před sněmovní vyšetřovací komisí k únikům z policejních spisů. Chovanec považuje vynášení informací z živých kauz za problém. Komise prověřuje mimo jiné obsah nahrávek rozhovorů novináře Marka Přibila a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Praha (Aktualizováno: 13:12 8. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Milan Chovanec přichází k novinářům po jednání sněmovní komise k únikům informací z vyšetřovacích spisů. | Zdroj: ČTK

Ministr Milan Chovanec po výslechu před sněmovní komisí řekl, že některá média mají hlubší vhled do různých kauz a to může poškodit obviněné. Právě proto, že se nakonec může ukázat, že jsou nevinní. Podle Chovance je třeba únikům co nejúčinněji bránit:

Brutální únik informací? Inspekce navrhla obžalovat bývalého detektiva Komárka kvůli výroku o Tuhém

Číst článek

„Je potřeba, abychom ladili systém tak, aby úniky byly co nejmenší. Ony budou vždycky, když selže lidský prvek, je třeba ty věci řešit a ty lidi dostat k soudu a odsoudit, musí být zjevné, že prodávat informace z živých svazků prostě není možné."

Chovanec také poslancům řekl, že bývalého novináře Mladé fronty Dnes Marka Přibila nezná. Asi před dvěma lety s ním prý jednou mluvil po telefonu, osobně se nesetkali.

Živý spis, nikoliv únik

Andrej Babiš už dříve označil uniklé nahrávky za zmanipulované. Sněmovní vyšetřovací komisi navrhla zřídit ČSSD. Zaměřit se má i na to, jestli údaje ze spisů nebyly zneužívány k ovlivňování politické soutěže.

Před komisí v úterý vypovídal také investigativní reportér Českého rozhlasu Janek Kroupa.

„Mám za to, že se úniky často zaměňují za věci, které jsou zcela v pořádku, když policie někoho obviní a ten člověk se brání, tak ten spis je pořád živý, ale není možné to považovat za únik. Samozřejmě není hezké, když v momentě, kdy policie něco vyšetřuje, někdo z policistů informace prodává, to je samozřejmě průšvih," řekl Kroupa po slyšení před poslanci.

Brunclík a kauza Bereta

Nyní před komisí vypovídá bývalý náměstek ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Dušan Brunclík.

„Budeme chtít vědět, zda se jeho výslech na GIBS týkal kauzy Bereta, to znamená, zda byl u výslechu k živé kauze, protože pokud by to tak bylo, tak by to znamenalo, že měl pan Přibil informaci z živého vyšetřovacího spisu,“ popsal předseda komise Martin Plíšek z TOP 09, co bude poslance zajímat.

Právě o výslechu Brunclíka v kauze policejních úniků se totiž měli na zveřejněných nahrávkách bavit šéf hnutí ANO Andrej Babiš a novinář Marek Přibil. Odpoledne by měl před poslanci vypovídat i policejní prezident Tomáš Tuhý.

S výslechy bude komise pokračovat až do konce srpna, zprávu dá sněmovně do 12. září. Má v ní navrhnout taková systémová opatření, aby k únikům z otevřených spisů už nedocházelo.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme