Přibyla má vystřídat v čele Úřadu vlády disident Šulc

Novým šéfem Úřadu vlády se nejspíš stane disident Aleš Šulc. Dosavadní ředitel bezpečnostního odboru ministerstva vnitra Šulc přijal v pátek nabídku premiéra Stanislava Grosse. Měl by tak nahradit Pavla Přibyla, který odstoupil kvůli své účasti při potlačování demonstrací v roce 1989.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleš Šulc | Zdroj: ČTK

Mluvčí vlády Věra Dušková Radiožurnálu řekla, proč Gross oslovil právě Šulce. "Pan premiér zvolil Aleše Šulce z těch důvodů, že jde o velmi seriózního a výkonného člověka a že doufá, že povede úřad dobře," uvedla mluvčí.

Gross navrhne jmenování Aleše Šulce do funkce vedoucího Úřadu vlády na nejbližším zasedání kabinetu. "Záleží samozřejmě na vládě, jak se k jeho jmenování postaví, a teprve potom se může ujmout funkce," dodala Dušková.

Aleš Šulc působí na ministerstvu vnitra od roku 1997. Před tím byl sedm let náměstkem ministra životního prostředí. Před rokem 1989 se angažoval v hnutích proti komunistickému režimu. Byl například jedním z aktivistů sdružení Ekologická společnost.

Šulc byl signatářem Charty 77. Bezpečnostní odbor, který Šulc sedm let řídil, je podřízen přímo ministrovi vnitra. Má na starosti vydávání lustračních osvědčení a zajišťuje ochranu utajovaných skutečností na ministerstvu vnitra a v organizacích, kterých je ministerstvo zřizovatelem.

Přibyl, který před listopadem 1989 velel jedné z rot pohotovostního pluku tehdejšího Sboru národní bezpečnosti, na funkci rezignoval minulý týden v pátek. Přiměly ho k tomu až dokumenty, podle nichž jeho podřízení v lednu a říjnu bili odpůrce komunistického režimu.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme