Přibývá míst, kde platí zákaz alkoholu na veřejnosti. Praha jejich počet zdvojnásobuje

Města v Česku výrazně omezují konzumaci alkoholu na veřejnosti. Počet míst, kde je to výslovně zakázáno, roste například v Brně, Liberci, Táboře nebo Hrochově Týnci. Od října se pak v hlavním městě počet těchto míst zdvojnásobí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přípitek

přípitek | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

V Praze bude konzumace alkoholu na veřejnosti zakázána nově v okolí 100 metrů od dětských hřišť a školských zařízení, u samostatně stojících přístřešků MHD či na tramvajových ostrůvcích. Novela vyhlášky začne platit 3. října.

Důvodem pro zvýšení počtu míst se zákazem pití alkoholu na veřejnosti jsou podle vyjádření šéfa pražské městské policie bezdomovci. Strážníci potřebují nástroj, jak je z určitých míst vykázat.

Zákaz požívání alkoholu se bude nově týkat třeba prostranství u Národního divadla a Nové scény, Slovanského ostrova v Praze 1 nebo Dienzenhoferových sadů v Praze 5.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak města v Česku omezují místa, kde se smí konzumovat alkohol na veřejnosti, přibližuje Klára Bílá

Pokud si na místech se zákazem konzumace alkoholu někdo například otevře plechovku s pivem, strážníci většinou zasahovat nebudou. Člověka nejprve napomenou a až v případě špatné spolupráce případně udělí pokutu, a to buď 1 000 korun blokově nebo 15 tisíc ve správním řízení.

Vyhláška není jakýmsi bičem na lidi bez domova, oponoval podobným názorům mluvčí pražských strážníků Jan Čihák. „Statisticky nesledujeme, z jaké vrstvy pocházejí původci přestupků. Ale je to bičem na všechny občany a lidi, kteří svým chováním, znepříjemňují život v hlavním městě, pitím alkoholu na veřejnosti.“

„Strážníci vždy situaci posoudí na místě podle konkrétních okolností. A podle toho se rozhodnou, jakou sankci a v jaké výši případně uloží,“ zdůraznil Čihák.

Praha není sama

Přísnější metr nastavil před několika dny také Hrochův Týnec. Při omezení konzumace alkoholu pomáhají strážníci. Potíže se ve městě začaly stupňovat společně se vznikem několika nových ubytoven. Místní si stěžovali na časté výtržnosti i drobné krádeže a báli se o vlastní bezpečnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

O konkrétním postupu pražských strážníků mluvil jejich mluvčí Jan Čihák

„Lidé si stěžují, že večer se nedá jít ven, že mají strach. Když člověk jde do obchodu, pokřikují na něj lidé sprosté nadávky a odhazují odpadky, kde je napadne, tak to není hezký pohled,“ říká Eliška Vlčková, která ve městě žije rok.

Z Prahy zmizí stovky heren, novelu vyhlášky schválili zastupitelé

Číst článek

Zákaz pití alkoholu na veřejnosti v červnu rozšířila i brněnská radnice. Alkohol se tak nesmí pít ve většině ulic a v parcích městské části Brno střed. Zákaz má směřovat proti přílišné konzumaci a nevhodnému chování v ulicích. Výjimkou ale mohou být například městské slavnosti.

Lidé nesmí pít alkohol na veřejných parkovištích v Brně středu, v podchodu pod hlavním nádražím, na cyklistických stezkách. Kdo zákaz poruší, může dostat pokutu. Kromě Brna středu se zákaz týká i okolí některých obchodů, radnic a škol.

Zákaz pít alkohol na veřejnosti platí od Nového roku také v Liberci. Náměstí, ulice, tržiště, chodníky, parky jsou přístupné každému, ale pouze bez láhve alkoholu. Opatření má zajistit klid na veřejných místech, hlavně pak v centru města, kde se pohybovaly podnapilé osoby i během dne.

Čtvrtého ledna začal platit zákaz alkoholu na veřejnosti také v ulicích Tábora. Dohled nad tím provádí městská policie, která porušení vyhlášky může pokutovat. Bloková sankce může být až tisíc korun, v případě správního řízení může dosáhnout až 30 tisíc korun. Při řešení přestupku můžou strážníci navíc láhev s alkoholem konzumentovi odebrat.

Helena Šulcová, Květa Moravcová, Klára Bílá, mkp, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme