Přibývá zadlužených seniorů. Exekuci z důchodu má už skoro 85 tisíc penzistů

Exekucí na důchod v Česku dál přibývá. K červnu jich správa sociálního zabezpečení evidovala 84 700. To je o pět tisíc víc než na konci loňského roku. Zvyšuje se přitom i celková částka, kterou představují exekuční srážky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senior (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

„Místo, aby peníze šly na účet důchodcům, tak na účet věřitelům Česká správa sociálního zabezpečení z důvodu zařízení exekuce vyplatila téměř miliardu,“ říká mluvčí úřadu Jana Buraňová.

V dalších 45 tisících případů přitom nemohl úřad exekuční srážky vůbec udělit, protože byl daný důchod příliš nízký.

To ale neznamená, že by tím byly dluhy odpuštěné. Instituce je dál eviduje a v případě změny výše důchodu, nebo počtu vyživovaných osob začne peníze znovu odebírat.

„Česká správa sociálního zabezpečení eviduje téměř 45 tisíc důchodů, ze kterých nemůže exekuční srážku zařídit. Dluh nezaniká, to je důležité si uvědomit. Česká správa sociálního zabezpečení nadále eviduje exekuční titul a v okamžiku, kdy se změní skutečnosti, které mají vliv na výplatu důchodu, srážku může zařídit,“ vysvětluje Buraňová.

Na penzi nejde uvalit exekuci, pokud nedosahuje takzvané zabavitelné výše, to je 6 180 korun.

Veronika Šírová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme