Přibývá žáků, kteří si myslí, že se za komunismu nežilo špatně

Komunismus nebyl zase tak špatný - i takové názory přibývají v českých školách. S tímto zjištěním přišla skupina vzdělávání, která vznikla při Ústavu pro studium totalitních režimů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústav pro studium totalitních režimů | Foto: Ústav pro studium totalitních režimů

Pohled na totalitní komunistickou minulost se podle skupiny nesetkává u školáků s převážně negativní odezvou, jako ještě před několika lety. Mýtus sametové revoluce se vytrácí a učitelé si často nevědí rady.

"Na povrch vyplouvají nekorektní, respektive až do této doby minoritní pohledy na komunistickou minulost, které jsou recyklací nějakých rodinných pamětí. Žáci je reprodukují a ve školách začíná být určitý problém s interpretací," řekl ve Stalo se dnes vedoucí skupiny vzdělávání při Ústavu pro studium totalitních režimů, Jaroslav Pinkas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve školách se objevuje názor, že komunismus nebyl tak špatný. Ve Stalo se dnes o tom hovořil učitel Jaroslav Pinkas ze skupiny vzdělávání při ÚSTR.

Příčinu toho, že se mění vnímání totalitní minulosti republiky, vidí Pinkas zejména v rodinách a rodinném prostředí.

"Samozřejmě nejsme schopni tento jev nějak hlouběji hodnotit nebo analyzovat. Signálů máme zatím poměrně málo k tomu, abychom mohli zaujmout autoritativní stanoviska. Ale zdá se nám, že především na mimopražských seminářích, se tyto problémy objevují stále častěji," uvedl Pinkas.

Podle něj se budou muste učitelé, historici a odborníci k tomu nějak postavit. "Do určité míry lze učitele podpořit vhodnými metodikami, návody, podporou ve smyslu prezentace vhodných materiálů a podobně," řekl.

"Ale ten základní problém nemůžeme z těch učitelů sejmout. Je to především jejich práce a záleží na jejich postojích, jakým způsobem budou tyto problémy s žáky řešit. Univerzální řešení neexistuje," dodal Jaroslav Pinkas.

Katka Brezovská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme