Přichází další vlna odškodnění

Česko-německý fond budoucnosti chystá další vlnu vyplácení odškodného obětem nacismu. Většina lidí, kteří mají nárok na finanční satisfakci, už dostala první splátku. Zbývá ještě poslat peníze poslední skupině žadatelů - dědicům. Na podzim začne fond posílat žadatelům o odškodnění pětadvacetiprocentní doplatky nárokovaných peněz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Foto: Jan Rosenauer

Jak prozradil vládní zmocněnec Jan Sechter jde o dědice těch, kteří o výplatu požádali, ale bohužel se jí už nedožili. "My jsme je trošičku odsunuli na druhou kolej s vědomím toho, že chceme stihnout co nejvíce lidí v pokročilém věku a domnívlai jsme se, že mezi dědice patří mladší, i když tam byly vdovy těch odbojářů a vdovy nuceně nsazených, tak s tím začínáme teď a začínáme s tím jako první země na světě."

Česko-německý fond budoucnosti eviduje 12 případů, kdy se někdo snažil okrást lidi, kteří si požádali o výplatu odškodnění. Z celkového počtu 115 000 vyřízených žádostí je to sice mizivé procento, přesto policisté i pracovníci fondu neustále upozorňují, aby lidé byli opatrní. Další okrádání obětí holocaustu odsoudil i vládní zmocněnec Jan Sechter. "Pro mě je to prostě srovnatelné s tím nacistickým zločinem, který byl na těch lidech spáchán, jestliže ví, že to je za to, co strávili v druhé světové válce, a někdo je cestou z pošty přepadne, tak k tomu skutečně není slov."

Lidé, kteří prošli koncentračními tábory mají nárok na zhruba 274 000 korun. Ti, kteří byli odvlečeni na nucené práce na území Německa, získají přes 91 000 korun.

Markéta Kaclová, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme