Příčiny havárie L-39 nejasné

Příčiny havárie cvičného vojenského letadla L-39 na Pelhřimovsku stále nejsou jasné. Ministerstvo obrany odmítá jakékoliv spekulace o středeční nehodě, při které zahynul pilot stroje. Předběžné výsledky vyšetřování by měly být k dispizici koncem příštího týdne. Nehodu vyšetřuje komise ustavená náčelníkem generálního štábu společně s policisty. Jasno by do případu mohla vnést černá skříňka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak nám potvrdil velitel vzdušných sil Ladislav Klíma, zapisovač letových údajů už vyšetřovatelé našli. "V současné době se nachází se výzkumném ústavu letectva PVO v Praze a experti na něm pracují vzhledem k tomu, že byla poškozena. Zatím nemáme žádné výsledky, protože je letoun značně zdevastován a trosky rozmístěny na velké ploše."

Ministerstvo obrany odmítá předběžné spekulace o důvodech včerejší nehody vojenského letadla L-39 u Pelhřimova. Podle některých dohadů se pilot odchýlil od letového plánu. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík nařídil až do odvolání zastavení výcviku vojenských pilotů. Šéf resortu teď čeká na výsledky vyšetřovací komise. "Nemůžete rýsovat přímku mezi Prahou a Náměšť. Máme letové koridory, já nedokážu říct, jestli ten pilot letěl správným letovým koridorem, Podobně jako u jiných takových tragédií, bude otázka letového plánu, který musí být schvalován před letem a vyhodnocován po letu, samozřejmě také přezkoumáván. Předběžné závěry z tohoto šetření budou k dispozici na konci příštího týdne. Já si netroufám dnes spekulovat o tom, proč se tato nešťastná událost stala."

Velitelství vzdušných sil okamžitě po havárii zastavilo výcvik vojenských pilotů. Velitel vzdušných sil Ladislav Klíma po havárii zastavil výcvik vojenských pilotů. Radiožurnálu vysvětlil i další opatření, která by měla riziko nehod minimalizovat. "Piloti budou čtvrtek a pátek věnovat studiu předpisů, pozemní přípravě, technický personál bude provádět technickou kontrolu letecké techniky. V pondělí budu organizovat rozbor bezpečnosti letu a předpokládám, že do té doby budeme znát částečné výsledky šetření." Znovuzahájení letového výcviku očekává Klíma v úterý 7. srpna.

Je za posledních deset let havarovalo v České republice 21 vojenských letadel. Při nehodách zahynulo 17 lidí. Letoun L-39, který se včera zřítil u Pelhřimova, byl už čtvrtou havárií tohoto letadla za poslední dobu. V dubnu 1991 havarovala L 39 mezi obcemi Poříčany a Kounice ve středních Čechách. Piloti se zavčas katapultovali. Další letoun L-39 Albatros měl problémy o dva roky později - konkrétně 30. června 1993. Nehoda u obce Radslavice na Přerovsku však i tenkrát skončila bez zranění. Další havárie L-39 se stala první únorový den roku 1996 nedaleko Pardubic. Při letu začal hořet motor. Pilot stihl navést padající letadlo do volné přírody a posádka se katapultovala. Ani v tomto případě nebyl nikdo zraněn.

Markéta Kaclová, Helena Šulcová, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme