Po návratu do Česka ze zahraničí už není nutná samoizolace. Příjezdový formulář zůstává povinný

Neočkovaní lidé, kteří přijedou do České republiky z koronavirem nejvíce zasažených zemí, od středy nemusejí do samoizolace. Týká se to příjezdů z červených a tmavě červených zemí na takzvané mapě cestovatele. Budou ale muset mimo domov nosit respirátor, než dostanou negativní výsledek testu na koronavirus. Povinnost vyplnit příjezdový formulář zůstává.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Formulář musejí vyplnit lidé starší 12 let při návratu ze všech zemí (ilustrační foto) | Foto: Vojtěch Berger | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo zdravotnictví opatření upravilo po rozhodnutí Městského soudu v Praze, který část opatření o samoizolaci zrušil k 1. listopadu. Dosud museli lidé zůstat v samoizolaci do doby, než dostali výsledek PCR testu, na který mohli jít nejdříve pátý, nejpozději 14. den po příjezdu.

Soud zrušil povinnost předložit formulář po návratu ze zahraničí, ministerstvo má nařízení přepracovat

Číst článek

Pravidla se netýkala lidí, kteří měli nejméně dva týdny ukončené očkování nebo kteří v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19.

Povinnost vyplnit příjezdový formulář zrušil pražský městský soud ke středečnímu dni, zasahovala podle něj mimo jiné do práva českých občanů vstoupit na území státu. Ministerstvo zdravotnictví ale v novém opatření doplnilo odůvodnění, formulář při příjezdu tak povinný zůstává. Vyplnit ho musejí lidé starší 12 let při návratu ze všech zemí, pokud pobývali v zahraničí v posledních 14 dnech déle než 12 hodin. Výjimku mají třeba pracovníci mezinárodní dopravy nebo pendleři.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme