Chyba v testech. 'Přijměte všechny žáky, kteří splnili podmínky,' radí ministerstvo

Gymnázia mají přijmout i žáky, kterým v testech pomohla chyba v zadání přijímacích testů. Oznámilo to v pondělí ministerstvo školství. Ředitelé mají studenta vzít také v případě, že převyšuje stanovený počet přijímaných.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyznačování správních odpovědí během testu. (Ilustrační snímek) | Foto: Alberto G. (Flickr.com) | Zdroj: CC BY 2.0

Podle ministerstva je platný seznam úspěšných uchazečů o studium, který byl vyvěšen předtím, než byla chyba odhalena, což se stalo v pátek večer. Školy ale musejí původní výsledky opravit, a pokud by nastala situace, že se původně neúspěšný student dostal mezi ty úspěšné, tak má mít rovněž možnost zahájit ve škole studium.

Náprava chyby v přijímačkách pomohla dvěma žákům. 'Čekal jsem více,' řekl ředitel Cermatu Zíka

Číst článek

Pokud by situace dopadla tak, že by se ke studiu nakonec přihlásilo víc žáků, než byl předpokládaný počet přijatých, tak může škola požádat o výjimku, která umožní přijmout až čtyři žáky navíc. Povoluje ji zřizovatel školy.

Analýza zjistila, že původně chybnou odpověď v jednotných přijímacích zkouškách volilo 1146 žáků. Chyba teoreticky mohla pomoct 721 žákům na 234 školách, kteří odpověď zvolili. 

Čtyři školy nedopověděly

Zatím jsou známé případy dvou žáků, kteří původně neuspěli, ze čtyř škol zatím ministerstvo nemá informace a očekává je až v dalších dnech.

„V této chvíli máme prověřeno 230 z 234 gymnázií a žádný nový případ žáka, který by byl poškozen tím chybným vyhodnocením, se neobjevil. Chtěl bych uklidnit rodiče i žáky, že ta chyba, ke které došlo, nebude mít vliv na přijímací řízení," řekl novinářům při jednání vlády ministr školství Robert Plaga.

Nechápu, jak k tomu došlo, říká o chybě v testech šéf Cermatu. Upozornil na ni jeden z učitelů

Číst článek

Z jedné ze zbývajících škol by měl informaci dostat ve středu, ostatní tři se zatím úřadu nepodařilo kontaktovat.

Teď chce šéf úřadu Robert Plaga z hnutí ANO projednat situaci i s vedením organizace Cermat. „Jak k té chybě mohlo dojít, jakým způsobem postupoval Cemat,“ řekl Radiožurnálu Plaga.

Podle ředitele Cermatu Jiřího Zíky nejde o chybu v systému, ale o selhání lidského faktoru. „Nikdo si nevšiml,“ řekl Zíka. Všechny školy musejí vyvěsit výsledky přijímacích zkoušek nejpozději ve středu.

Ředitelka Gymnázia Nad Štolou: Chyba v testech se týká 27 žáků. Jejich přijetí to neovlivnilo

Číst článek

Chyba byla odhalena v testu z českého jazyka a literatury. Týkala se otázky, kde měli studenti ze čtyř slov najít to, jehož kořen se skládá ze čtyř hlásek. Správně bylo slovo „zabručeli" a později se zjistilo, že byla správně i další možnost ve slově „rozběhla". Kořen tohoto slova obsahuje jen tři písmena, ale čtyři hlásky, jelikož se tam „ě" čte jako „je".

Podle sobotního vyjádření Zíky volbu slova rozběhla volilo jen osm procent žáků, což byla nejméně častá volba. Testů v druhém řádném termínu na osmiletých gymnáziích se mělo zúčastnit - podle informací Cermat z doby před konáním zkoušek - přes 13 000 žáků.

O osmiletá gymnázia je mezi zájemci o maturitní obory největší zájem. Alespoň jednu přihlášku na osmileté gymnázium si letos podalo 18 833 dětí, což je pětina všech letošních zájemců o maturitní obory.

Pavla Lioliasová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme