Příjmová chudoba vzrostla téměř o polovinu, týká se každé šesté domácnosti

Počet domácností s příjmem pod hranicí chudoby vzrostl z 9 % koncem roku 2021 na momentálních 16 %. Nejvíce ohroženi jsou samostatně žijící senioři, samoživitelé a samoživitelky. Vyplývá to z exkluzivních dat projektu Život k nezaplacení, na němž spolupracují Český rozhlas a PAQ Research.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

senioři, ilustrační foto

Nejvíce ohroženi chudobou jsou samostatně žijící senioři, samoživitelé a samoživitelky. Vyplývá to z exkluzivních dat projektu Život k nezaplacení, na němž spolupracují Český rozhlas a PAQ Research (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Lidé v příjmové chudobě jsou podle definice Českého statistického úřadu ti, kteří žijí s příjmem 14 782 korun na osobu na měsíc. Tato částka byla definovaná v roce 2019, rok před koronavirovou krizí. Každý měsíc je upravená podle momentální inflace.

Například pro rodinu s oběma rodiči, dvěma mladšími dětmi a jedním starším výzkum jako hranici chudoby vypočítal příjem asi 38 500 korun měsíčně. Pro domácnost samoživitelky se dvěma dětmi je to asi 26 600 korun.

Život k nezaplacení

Průzkum provedla společnost PAQ Research. Český rozhlas s ní startuje nový projekt, zajímá se v něm o to, jak lidé v současné době vycházejí s penězi.

Příjmová chudoba vzrostla od konce roku 2021 z 9 % na momentálních 16 %, tedy téměř o polovinu. Příjmově chudá je teď podle výzkumu PAQ Research každá šestá česká domácnost. Dalších 16 %  českých domácností má nízké příjmy a úspory, které jim vydrží maximálně na jeden měsíc.

Nejvíce jsou zasaženi samostatně žijící důchodci a samoživitelé/samoživitelky, nejméně zasaženi jsou dospělí lidé bez dětí. U samostatně žijících seniorů vzrostla příjmová chudoba od listopadu 2021 o 40 procentních bodů. Z výzkumu PAQ Research vyplývá, že momentálně žije 43 % ze samostatně žijících seniorů v příjmové chudobě. U samoživitelů je to zhruba polovina.

„Jde o to, že domácnosti samostatně žijících důchodců byly často stovky korun nad hranicí chudoby. Když tuto hranici zvyšujete o inflaci – což je potřeba, aby si udržela reálně stejnou hodnotu – tak se propadají pod ní,“ vysvětluje skokovou změnu na začátku roku 2022 sociolog Daniel Prokop.

Silný nárůst nastal hlavně po Novém roce, kdy došlo ke zdražení bydlení, energií a potravin. V posledních měsících také vzrostl počet domácností, které cíleně šetří na spotřebních výdajích, ze 13 % na 17 %. Nejvíce se šetří na návštěvách restaurací, kultuře, cestování a potravinách. Šetření se dostává na úroveň covid lockdownů a nejvíce se dotýká seniorů a domácností v příjmové chudobě.

Někteří si sami nepomůžou. Je v našem zájmu je nenechat spadnout do chudoby, věří ekonom Münich

Číst článek

Ta roste ve všech regionech, ale nejhůře je na tom Karlovarský a Ústecký kraj, tam žije 24 % lidí, téměř čtvrtina všech obyvatel, v příjmové chudobě. Vysoká míra příjmové chudoby se také týká Moravskoslezského kraje, kde v příjmové chudobě žije 22 % obyvatel. Naopak nejméně je zasažená Praha, kde příjmová chudoba vzrostla ze 7 % na konci roku 2021 o pouhá 4 %.

Stát na to reaguje již třetí valorizací důchodů tento rok. Ty se mají od září zvýšit v průměru o 700 Kč. Jedná se o všechny důchody, tedy nejen starobní, ale například i invalidní nebo vdovské. Celkově tak v roce 2022 důchody vzrostou v průměru o 2 500 korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí valorizaci odůvodňuje rekordně vysokou inflací.

Podle Prokopa je valorizace důchodů chvályhodným krokem, který pomůže především důchodcům, kteří žijí v páru. „Myslím si, že pomůže hodně těm, kteří žijí v domácnosti ve dvou, a ti samostatně žijící budou mít problémy i přes valorizaci.“

Kromě zvýšení důchodů ministerstvo práce a sociálních věcí také vyzývá, aby si lidé žádali o příspěvek na bydlení. „Velmi bych si přál, aby se ani senioři neostýchali a požádali si o příspěvek na bydlení. Dovolím si vyzvat také jejich rodinné příslušníky, aby pomohli s osvětou a třeba i se samotným vyplněním formulářů. Žádost se dá podat i online bez nutnosti navštívit úřad práce,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU–ČSL).

Anna Košlerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme