Přímá volba prezidenta dostala ve sněmovně šanci

Poslanci dali šanci vládnímu návrhu přímé volby prezidenta. Ve sněmovně návrh poslali do dalšího čtení. Jestli ale budou v budoucnu volit prezidenta přímo lidé, zatím stále není jisté. Spory se ještě povedou o to, jak by měla volba konkrétně vypadat, kolik by měla mít kol a jaké kompetence by měl mít přímo volený prezident. Dosavadní vládní koalice nic z toho v novele řešit nenavrhla, což se stalo terčem kritiky levicové opozice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volební urny

volební urny

I když na tom, aby hlavu státu volili přímo občané, je mezi politickými stranami shoda, dá se ještě čekat velká diskuse. Příklad Radiožurnálu řekla poslankyně ODS a místopředsedkyně ústavně právního sněmovního výboru Eva Dundáčková.

"Jsem přesvědčená, že by to mělo jít ruku v ruce s posílením pravomocí prezidenta, jak je to v jiných prezidentských systémech. To tento návrh nesplňuje, takže se trochu bojím, že to bude znovu důvodem pro to, aby se říkalo ano, ale jaké budou pravomoci, jaké bude postavení hlavy státu? Za to se budou někteří politici schovávat a nebudou pro přímou volbu prezidenta hlasovat."

Pokud návrh projde parlamentem, začne platit až poté, co bude schválený příslušný volební zákon. Této vládní pojistce ale nevěří sociální demokraté, jak řekl Radiožurnálu místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Myslím si, že je to trik, se kterým přišla Topolánkova vláda, se kterým chce podvést občany. Pokud nebude schválený volební zákon, tak prezident se přímo volit nemůže. Podle našeho názoru je to nedůstojný postup. Stálo by za to, schválit nejdřív volební zákon a paralelně s tím ústavní změny. Jinak taková změna nemá žádnou cenu, je to jenom deklarace."

Každá politická strana má nějaké dílčí výhrady. Komunisté například chtějí, jak uvedl předseda jejich poslaneckého klubu Pavel Kováčik, v případě úspěchu zákona a tím i posílení mandátu prezidenta zahájit diskuzi o potřebě Senátu. Volají také po diskuzi o změně ústavy.

"Jsme pro přímou volbu prezidenta, ale je třeba širších změn. Protože tato jediná nepatrná změna znamená rozsáhlé změny v ústavním systému - a ty se musejí připravit. Ústava není cár papíru, abychom si mohli dovolit ji takto měnit."

Podporu návrhu ve sněmovně odhadoval v Ranním interview Radiožurnálu předseda sněmovního ústavně právního výboru, občanský demokrat Marek Benda.

"Ve sněmovně se obtížně najde třípětinová většina, která by schválila konkrétní způsob volby. Protože i ti, kteří by chtěli přímou volbu, chtějí zároveň určitý způsob. Opozice chce dvoukolové volby, do kterých postupují jenom dva kandidáti. Chce to asi i lidová strana. Občanští demokraté zase říkají: Pokud přímá volba, tak jednokolová nebo dvoukolová, ve které postupuje víc kandidátů."

Poslanec ODS Marek Benda odpovídal v Ranním interview Radiožurnálu. Záznam rozhovoru najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Chtěli byste vybírat prezidenta republiky v přímé volbě? Hlasujte v naší anketě!

Věra Pfeifferová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme