Přímá volba prezidenta má být dvoukolová, shodly se strany

Přímá volba prezidenta by měla být dvoukolová, podobná současným volbám do Senátu. Dohodli se na tom vyjednavači tří vládních stran i opoziční ČSSD. Nyní budou politici diskutovat o podrobnostech, řekl po jednání ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a poslanec ČSSD Jeroným Tejc

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a poslanec ČSSD Jeroným Tejc | Zdroj: ČTK

Kandidát na prezidenta by musel například získat podpisy 50 tisíc obyvatel. Nominovat by ho mohla také skupina senátorů nebo poslanců. Také další parametry volby ale ještě podle ministra Pospíšila zbývá dořešit:

Přehrát

00:00 / 00:00

O jednání zástupců koalice a ČSSD o přímé volbě prezidenta republiky informoval ve Zprávách o čtvrté reportér Zbyněk Zykmund

„Nyní budeme diskutovat některé detaily, například to, jaká má být doba mezi prvním a druhým kolem. To znamená, zda zvolit variantu jednoho týdne, nebo tuto lhůtu prodloužit například na 14 dnů, jako to mají některé země v rámci Evropy.“

Uzavřená není ani debata o tom, zda by prezident ke jmenování členů Bankovní rady České národní banky potřeboval kontrasignaci premiéra, nebo je jmenoval se souhlasem Senátu - potvrdil člen vyjednávacího týmu za sociální demokracii Jeroným Tejc:

„My jako sociální demokraté říkáme, že bychom rádi, aby tady byla kontrasignace. Aby byl vysloven souhlas Senátu, tak, aby bankovní rada nebyla odvislá od jediného člověka, od prezidenta. Ale by byla nezávislá. Stejně jako je nezávislý Ústavní soud. Stejně tak je možné, že by věc kontrasignovala vláda.“

Koalice se také zatím s ČSSD neshodla na prodloužení funkčního období hlavy státu na 6 let, jak navrhují sociální demokraté. Přineslo by to prý úspory, protože prezidentská volba by se mohla konat souběžně s jinými, třeba do Senátu.

Definitivní dohodu o volbě prezidenta chtějí politici uzavřít do konce dubna.

Současná pravidla volby prezidenta

Navrhovat kandidáta na prezidenta může nejméně deset poslanců nebo deset senátorů. Prezidentem republiky je zvolen kandidát, který na společné schůzi obou komor parlamentu získal nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců i nadpoloviční většinu hlasů všech senátorů.

Prezidentská standarta vlající nad Pražským hradem | Foto: Marián Vojtek

Nezíská-li žádný z kandidátů nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců a všech senátorů, koná se do čtrnácti dnů druhé kolo volby. V tom je zvolen kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců i nadpoloviční většinu hlasů přítomných senátorů.

V případném třetím kole je zvolen ten z kandidátů druhého kola, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců a senátorů dohromady. Nebyl-li prezident republiky zvolen ani ve třetím kole, konají se nové volby. Společné schůzi zákonodárců podle ústavy předsedá šéf Poslanecké sněmovny.

Souhrn zpravodajství z minulé volby prezidenta, fotogalerie i zvukový archiv najdete na speciálním webu Volba prezidenta 2008.

Milan Kopp, Radek Pavlovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme