Přímá volba prezidenta podle Klause systém nezjednoduší

Prezident Václav Klaus si nemyslí, že by přímá volba hlavy státu přinesla důstojné obsazení této pozice a celkové zklidnění politické situace. Řekl to na dnešním představení své knihy Rok sedmý, ve kterých hodnotí uplynulý rok v České republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus před novináři | Foto: Tomáš Adamec

"Nejsem fanatickým zastáncem přímé volby prezidenta, v podstatě jsem nikdy nebyl. Určitě ale nehrozí, že bych vetoval zákon o přímé volbě prezidenta, kdyby byl předložen," vysvětlil Klaus.

"Žádným velepřívržencem toho nejsem, protože jestli si někdo myslí, že by vzniklo menší drama, než jaké bylo při volbě parlamentní cestou, o tom já přesvědčen nejsem," dodal prezident.

Zvýšení mateřské je stále nejisté

Maminky s malými dětmi budou v nejistotě, zda se jim skutečně dorovná mateřská na loňskou úroveň, jak to ve sněmovně minulý týden prosadila levice, nebo ne. Prezident Václav Klaus odmítl říct, zda změnu zákona stvrdí svým podpisem.

Václav Klaus chce počkat, až zákon projedná Senát. A to nebude dřív než za měsíc a půl nebo za dva. Klaus současně zopakoval, že je ale proti všemu, co by dál zvýšilo zadlužení země:

"Nebudu teď vyhlašovat můj podpis, nebo nepodpis. Platí mé tvrzení z doby před třemi měsíci, když byl schválen rozpočet, že já svým podpisem nepřipustím žádné další zvyšování deficitu. Nicméně víte dobře, že nejsme v situaci, že by tento zákon měl prezident na stole, nyní tento zákon dostane Senát."

ČRo 1 - Radiožurnál, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme