Přímá volba prezidenta se nezpozdí, tvrdí Henych navzdory pochybám

Přímo volbu prezidenta mohou ještě provázet komplikace. Termín pro podání odvolání k Nejvyššímu správnímu soudu mají vyřazení kandidáti do středy, pak věc ale může řešit ještě Ústavní soud. Podle Václava Henycha ze Státní volební komise i v takovém případě lednový termín přímé volby prezidenta ohrožen nebude.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský Hrad

Pražský Hrad | Foto: Filip Jandourek

Vyřazení kandidátů z boje o Hrad podle Václava Henycha nezpozdí lednový termín přímých voleb. Ministerstvo vnitra je prý po rozhodnutí soudu připraveno vypadlé kandidáty zaregistrovat.

„Správní soud rozhodne v daném termínu, aspoň se ve volebních věcech nikdy nestalo, že by soudy postupovaly jinak. A ať rozhodne tak či onak, to je úplně jedno, jsme a budeme připraveni na obě dvě varianty,“ řekl Henych v České televizi a doplnil:

Přehrát

00:00 / 00:00

Více k tématu zjišťovala redaktorka Eva Rajlichová

„13. prosince by měla být poslední lhůta pro rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, 14. prosince se schází státní volební komise, která buď těm, co my jsme rozhodli, nebo těm dalším, které určí Nejvyšší správní soud, vylosuje čísla. Celý proces poběží dál.“

Nejasnosti kolem prezidentské volby bude nyní řešit Nejvyšší správní soud, obrátí se na něj minimálně jeden z vyřazených kandidátů - Vladimír Dlouhý. Jana Bobošíková a Tomio Okamura oznámí své rozhodnutí v pondělí.

Už teď se navíc někteří politici ozývají, že by se přímá volba prezidenta měla zrušit a vrátit se ke starým pravidlům. Nelíbí se jim, jakým způsobem se přepočítávaly hlasy z podpisových archů. Patří mezi ně například poslanec ODS Boris Šťastný: „Kladu velkou otázku, jestli by nebylo rozumné zamyslet se nad tím, jestli se nevrátit k původní nepřímé volbě parlamentem.“

Ministerstvo vnitra kvůli velkému množství neplatných podpisů vyřadilo z boje o Hrad Tomia Okamuru, Janu Bobošíkovou a Vladimíra Dlouhého | Foto: ČTK

Normy se však zastává vicepremiérka a šéfka LIDEM Karolína Peake. Odmítá výtky, že je zmatečná. Prováděcí předpis k zákonu o přímé volbě prezidenta je prý v pořádku:

„Ministerstvo vnitra tento zákon předkládalo do vlády ve dvou variantách, kdy navrhovalo možnost kontroly úplně všech podpisů – to byla jedna varianta – a druhá varianta byla kontrola pouze vzorku. Jak vládou, tak Poslaneckou sněmovnou a Senátem prošla ona druhá varianta, takže si myslím, že ministerstvo vnitra je v tomto případě celkem z obliga.“

S vicepremiérkou naopak nesouhlasí senátorka Eliška Wagnerová. Zákon je podle ní nelogický, norma není napsaná dobře a vede k absurdním výsledkům. Wagnerová zároveň souhlasí s kritiky přímé volby, že pokud se vyřazení kandidáti nakonec odvolají k Ústavnímu soudu, lednový termín přímých voleb se nestihne.

„Já si neumím představit, když by dokonce podal kandidát ústavní stížnost, ba s ní spojil třeba i návrh na zrušení konkrétně tohoto ustanovení zákona, že by bylo možno legitimně pokračovat v již vyhlášené volbě,“ prohlásila Wagnerová.

Šéf Transparency International David Ondračka věří, že se vše nakonec stihne v plánovaném termínu: „Bude to ještě složité, budeme čekat na rozhodnutí soudu do poslední chvíle. Je tam velká časová tíseň.“

Poslanec za ODS Marek Benda jinou cestu nevidí. „Zaprvé s tím všichni počítají, občané chtějí volit a představa toho, že dokážeme v krátkém čase změnit ústavu, najít třípětinovou většinu v obou komorách, najít tam nějakou shodu se sociální demokracií a vrátit se k nepřímé volbě, mi připadá zcela iluzorní,“ řekl.

Podle něj lze případně o příští volbě uvažovat, zda bude přímá či nepřímá, tato však musí být přímá.

Češi si mají nástupce Václava Klause vybírat 11. a 12. ledna. Mandát současnému prezidentovi končí začátkem března.

Eva Rajlichová, Matěj Skalický, Zuzana Hálová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme