Přímá volba prezidenta se odkládá

Poslanci zamítli v prvním čtení návrh novely Ústavy, který předložili poslanci Unie svobody a KDU-ČSL. Předloha chtěla zavést přímou volbu prezidenta a omezit imunitu zákonodárců jen na dobu trvání mandátu. Okolo návrhu se ve sněmovně strhla široká debata, kritizovali jej poslanci z ODS, komunisté i sociální demokraté. Poslanci Čtyřkoalice tak nepřesvědčili kolegy ve sněmovně o svém názoru, že nynější volba prezidenta parlamentem je neudržitelná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby | Foto: Jan Rosenauer

Poslanecká sněmovna také odmítla návrh lidoveckých zákonodárců na radikální omezení reklamy na tabákové výrobky. Jen o dva hlasy neprošla k dalšímu jednání v dolní komoře předloha, která mimo jiné zakazovala propagovat kuřivo mimo specializované prodejny.

Zamítnutí normy navrhla poslankyně ODS Lucie Talmanová. Podle ní je ve hře v tuto chvíli už vládní verze na úpravu příslušné legislativy a lidovci mohou své představy o řešení této problematiky vznést jako pozměňovací návrhy.

Jeden z předkladatelů odmítnuté normy Josef Janeček z KDU-ČSL se ale obává, že vládní návrh tuto otázku důsledně neřeší. "Stále budeme vidět před školami děti s cigaretami v ústech, jak napodobují to, co vidí na billboardech. Je mi líto, že opět zvítězily peníze nad rozumem", poznamenal Janeček pro Český rozhklas 1 - Radiožurnál.

Sněmovna má na příští schůzi projednávat vládní návrh novely zákona o regulaci reklamy, který má ztížit dětem a mládeži přístup k alkoholu a tabáku. Zákaz kouření by měl platit na zastávkách veřejné silniční dopravy s čekárnami nebo přístřešky.

Proti nynějšímu stavu má zákon omezit prodej tabákových výrobků na prodejny tabáku, novinové stánky, benzinové čerpací stanice, prodejny smíšeného zboží a na ubytovací a stravovací zařízení pro veřejnost.

Milan Kopp, Milada Richterová, Poslanecká sněmovna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme