Přímá volba prezidenta se odkládá

Poslanci zamítli v prvním čtení návrh novely Ústavy, který předložili poslanci Unie svobody a KDU-ČSL. Předloha chtěla zavést přímou volbu prezidenta a omezit imunitu zákonodárců jen na dobu trvání mandátu. Okolo návrhu se ve sněmovně strhla široká debata, kritizovali jej poslanci z ODS, komunisté i sociální demokraté. Poslanci Čtyřkoalice tak nepřesvědčili kolegy ve sněmovně o svém názoru, že nynější volba prezidenta parlamentem je neudržitelná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby | Foto: Jan Rosenauer

Poslanecká sněmovna také odmítla návrh lidoveckých zákonodárců na radikální omezení reklamy na tabákové výrobky. Jen o dva hlasy neprošla k dalšímu jednání v dolní komoře předloha, která mimo jiné zakazovala propagovat kuřivo mimo specializované prodejny.

Zamítnutí normy navrhla poslankyně ODS Lucie Talmanová. Podle ní je ve hře v tuto chvíli už vládní verze na úpravu příslušné legislativy a lidovci mohou své představy o řešení této problematiky vznést jako pozměňovací návrhy.

Jeden z předkladatelů odmítnuté normy Josef Janeček z KDU-ČSL se ale obává, že vládní návrh tuto otázku důsledně neřeší. "Stále budeme vidět před školami děti s cigaretami v ústech, jak napodobují to, co vidí na billboardech. Je mi líto, že opět zvítězily peníze nad rozumem", poznamenal Janeček pro Český rozhklas 1 - Radiožurnál.

Sněmovna má na příští schůzi projednávat vládní návrh novely zákona o regulaci reklamy, který má ztížit dětem a mládeži přístup k alkoholu a tabáku. Zákaz kouření by měl platit na zastávkách veřejné silniční dopravy s čekárnami nebo přístřešky.

Proti nynějšímu stavu má zákon omezit prodej tabákových výrobků na prodejny tabáku, novinové stánky, benzinové čerpací stanice, prodejny smíšeného zboží a na ubytovací a stravovací zařízení pro veřejnost.

Milan Kopp, Milada Richterová, Poslanecká sněmovna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme