Přímá volba starostů možná dostane zelenou

Zvolte si přímo svého starostu. O tom, jestli to bude platit i v Česku, má debatovat vláda. Na stole má totiž analýzu ministerstva vnitra, která zvažuje přímou volbu starostů v obcích do patnácti set obyvatel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva Miroslav Neumann ODS, nový místostarosta uprostřed Ctirad Mikeš - ČSSD - nový starosta, Petr Volf - Mělničané, Zdeněk Koudelka - Radnice 2010 | Foto: Jana Huzilová

Náměstek ministra vnitra František Vavera řekl, že ve hře je několik variant - třeba aby se přímo volilo jenom v těch obcích, které nemají radu.

Rozdíl v názorech je podle Vevery i mezi samotnými občany. „Někteří říkají, že je to hloupost, finančně náročná.“ Dražší by to prý bezpochyby bylo. ,“Jiní ale chtějí vybrat si svého starostu, nechtějí to nechat na zastupitelích,“ dodal.

V případě schválení přímé volby starostů by byla nutná změna právního řádu, zákona o obcích, zákona o volbách, nebo dokonce změna ústavy.

Lenka Jansová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme