Přímá volba starostů nemá odpůrce, přesto zatím není

Současný systém volby starostů založený na soutěži politických stran, nikoli jednotlivých kandidátů, mnohým nevyhovuje. Vláda dokonce uvažuje o jeho novém nastavení. Volit by se mohlo přímo. Tak je to běžné i v řadě evropských zemí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komunální volby a volby do Senátu

Komunální volby a volby do Senátu | Foto: Tomáš Adamec

„Za stávající situace podle stávající legislativy je starosta značně slabý. Měl-li by být starosta přímo volen, volba by se minula účinkem. Nejprve hovořme o kompetencích,“ řekl v diskuzi večerních Ozvěn dne místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Diskuze o přímé volbě starostů ve večerních Ozvěnách dne Radiožurnálu

Přímá volba by ale podle Josefa Bartoňka, předsedu Sdružení místních samospráv přinesla jen pozitivní výsledky. „První rovina je transparentnost volebního procesu a zajištění shody výsledku voleb s vůlí voličů. Ta druhá je v zajištění souladu skutečných pravomocí a odpovědností při vedení obcí s tím, jak jsou vnímány občany. Třetí rovina je velká poptávka po postupném zavádění principů přímé demokracie zjištěná mezi občany a představiteli samospráv,“ vypočítal Bartoněk.

Podle Bartoňka je dnešní systém neprůhledný, voliči jej často nechápou . Starosta je často zvolen koaliční dohodou, aniž by se dokázal prosadit u voličů.

Možným rizikem přímé volby by se mohla zdát kandidatura populistů. Má se zato, že stranický systém určitý profil kandidátů procedí. To byl podle Jecha ostatně i důvod, proč nebyla zavedena přímá volba starostů hned po roce 1989.

Michal Šenk, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme