Primář radí závislým na alkoholu z vánočních večírků včas odejít

Vánoční svátky nejsou jen chvíle radosti a pohody. Vánoce mohou nahánět hrůzu třeba lidem bojujícím se závislostí na alkoholu. Před svátky se pořádá hodně vánočních večírků, které jsou pro takové lidi rizikem, že neodolají. Mnohdy se také za to stydí a před kolegy z práce svou závislost nepřiznají. Primář oddělení závislostí Všeobecné fakultní nemocnice Petr Popov ale účast na podobných večírcích přímo nezakazuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Co byste pane primáři radil lidem, kteří bojují se závislostí na alkoholu, ale jejich kolegové v práci to nevědí?

Přehrát

00:00 / 00:00

O rizicích vánočních večírků mluvil na Radiožurnálu primář oddělení závislostí Všeobecné fakultní nemocnice Petr Popov

Záleží na tom, jaké vztahy s kolegy mají. Vždy je lepší, když je možné hrát otevřenou hru a dosáhnout toho, že ostatní kolegové respektují to, že dotyčný má takovéto omezení a že se nechce dostat zpět do problémů, ve kterých se předtím pohyboval.

Přesto nemusí opouštět jejich společnost, alespoň ze začátku. Pokud toto není možné, je potřeba zvolit jiný přístup. Buď se takových akcí nezúčastňovat, nebo na nich pobýt jen krátce v úvodní fázi a pak se vzdálit.

Myslíte si, že jsou u nás vánoční večírky horší, co do konzumace alkoholu, než v jiných zemích?

Nemám možnost srovnávat mnoho vánočních večírků. Zkušenosti z vánočních večírků ale mám a myslím si, že je to ze strany značné konzumace alkoholu docela problém. Pro mne je to problém v tom, že je tam za chvíli nedýchatelno, takže takové večírky opouštím, i když bych to nemusel dělat z důvodů, o kterých mluvíme.

Hodně lidí si do nového roku dává předsevzetí méně pít. Dodržují to? Nebo spíš nakonec předsevzetí poruší?

Předsevzetí jsou většinou porušeny. Pokud je to pro někoho problém, tak samotné předsevzetí nestačí. To je jako s ostatními předsevzetími. Něco si předsevzít a potom pro to nevytvořit žádné podmínky, to většinou skončí fiaskem. Ale i to může mít svůj pozitivní význam, protože to konfrontuje dotyčného s realitou ještě tvrdším způsobem. Někdo si řekne, že to stejně nemá smysl, ale někdo si naopak uvědomí, že to tak úplně v rukou nemá a je to pro něj rozhodující moment pro to, aby se začal vážně zabývat tím, jak to tedy opravdu udělat.

Marie Sýkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme