Označuje mě za malého Babiše, stěžuje si primátorka Prostějova. Podává trestní oznámení na aktivistu Čecha

Prostějovská primátorka Alena Rašková (ČSSD) požaduje po aktivistovi Jakubu Čechovi 50 tisíc korun. Čech upozornil na to, že podle zápisu z jednání městské rady primátorka neoznámila střet zájmů. Tvrzení mladého aktivisty ale Rašková považuje za hanlivé. Podala proto trestní oznámení.

Prostějov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jakub Čech | Foto: Miloš Nejezchleb | Zdroj: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Spor mezi Jakubem Čechem a Alenou Raškovou vznikl po červnovém jednání prostějovské rady. Radní při něm řešili pronájem městských prostor pro Střední školu automobilní Prostějov. V této instituci je však Rašková společně se svým manželem spolumajitelkou a jednatelkou.

Jak upozornil server iDNES.cz, primátorka o pronájmu v červnu nehlasovala, v zápise však chyběla informace o tom, že by oznámila střet zájmů – což nařizuje zákon. Aktivista Jakub Čech na tuto nesrovnalost upozornil.

Následně se na webu města Prostějov objevil zápis ve druhé verzi, tentokrát do něj jedna z pracovnic radnice doplnila, že primátorka Rašková střet zájmů oznámila.

Otec 16letého Jakuba Čecha, který 'porazil' prostějovskou radnici, přijde o místo šéfa kina

Číst článek

„Členové rady upozornili na to, že v zápise není můj verbální projev uveden. Vedoucí odboru kanceláře primátorky pověřila referentku, aby zápis o tuto skutečnost doplnila,“ uvedla primátorka pro iDNES.cz.

Jak ale server dále upozorňuje, vznikla na dalším zasedání rady v polovině července třetí verze zápisu. Radní tentokrát provedli změnu v souladu se zákonem o obcích, aby formulace konečně přesně odpovídala požadavkům zákona o střetu zájmů.

Rašková nadále trvá na tom, že svůj střet zájmů v dané věci oznámila dle pravidel. Informace o oznámení prý pouze chyběly v zápisu. Její slova dle iDNES.cz potvrzují i další radní.

'Označuje mě za malého Babiše'

„Nepravdivými informacemi jsou zejména tvrzení o tom, že jsem neohlásila střet zájmů, že zápis byl zfalšován a že jde o můj byznys, v důsledku čehož mě Jakub Čech označuje za malého Babiše. Zcela mě dehonestoval v očích veřejnosti. Obdržela jsem spoustu SMS zpráv a e-mailů, v nichž jsem sprostě urážena a pomlouvána,“ dodala Alena Rašková pro server s tím, že na Jakuba Čecha již podala i oznámení o přestupku.

Kdo je Jakub Čech?

Český aktivista a středoškolský student, který se angažoval v získávání přístupu k informacím. V létě 2015 požádal magistrát Prostějova o dokumentaci k usnesení rady města, ten mu ji vydal až po nařízení krajského soudu. Později Čech upozorňoval na další porušování zákonů a předpisů ze strany magistrátu, angažoval se i za zachování budov Jezdeckých kasáren.

Čech kontruje tím, že v době, kdy prostřednictvím svých textů v médiích na střet zájmů upozorňoval, vycházel z oficiálního zápisu z jednání rady, který byl po několik dní zveřejněn na webu města.

„Tvrzení primátorky, která nejprve podepsala první verzi zápisu, argumentovala druhou verzí a nakonec dala námitku, v jejímž důsledku vznikla třetí verze zápisu, jsou značně nevěrohodná. Domnívám se, že se jedná o poměrně podstatnou věc, kdy je veřejnost zmatena, který zápis platí a jak jednání rady města Prostějova vlastně probíhají,“ dodal pro server aktivista s tím, že přirovnání k malému Babišovi nevybočuje z běžné hodnoticí praxe médií.

Případ nyní řeší Městský úřad v Konici na Prostějovsku. Není to přitom poprvé, kdy se Jakub Čech do sporu s prostějovskou radnicí dostal. Před několika lety mu město odepřelo informace o projektu přestavby místního centra, následný spor o tato data aktivista vyhrál.

„Z hlediska speciální prevence, tedy odrazení podezřelého od jednání obdobného charakteru, je nutné dát mu najevo, že svoboda projevu neznamená možnost šířit jakékoliv informace bez jakéhokoliv hrozícího postihu,“ dodává k aktuálnímu sporu primátorka. Na mladíka podala trestní oznámení a žádá jako náhradu 50 tisíc korun.

Čech podle serveru prohlásil, že se nehodlá nechat umlčet. „Advokát primátorky musí vědět, že požadavek na odškodnění je v přestupkovém řízení irelevantní. Proto si myslím, že mě chtějí jen zastrašit. Ale já se zastrašit nenechám,“ řekl.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme