Přímé volby prezidenta by se Miloš Zeman nezúčastnil

Expremiér Miloš Zeman se nezúčastní ani první volby prezidenta, ani všelidového hlasování o hlavě státu. Kandidaturu na nejvyšší ústavní post přijme Zeman jen tehdy, když v první volbě u členů obou komor parlamentu neuspěje ani jeden kandidát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman | Foto: Jan Rosenauer

"Teprve tehdy, pokud by se v první volbě prokázala jejich neprůchodnost, tak by nastala krizová situace a zúčastnil bych se druhé volby. A dodávám, že bych se v žádném případě neúčastnil přímé volby prezidenta, z toho prostého důvodu, že tam žádná krizová situace vzniknout nemůže, neboť vždy je někdo zvolen. Já jsem ten, kdo netouží po funkci, protože mi úplně stačily ty funkce, které jsem zastával,", poznamenal pro Radiožurnál Miloš Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Zeman k volbě prezidenta

Podle zveřejněných preferencí prezidentských kandidátů agenturou STEM se Zeman umístil až za ombudsmanem Otakarem Motejlem, předsedou Senátu Petrem Pithartem za KDU-ČSL, šéfem ODS Václavem Klausem a katolickým knězem Tomášem Halíkem.

ČSSD přitom hodlá svého prezidentského kandidáta vybrat v referendu. Toho by se měli zúčastnit bývalý šéf Lidového domu Miloš Zeman, ombudsman Otakar Motejl, ale i bývalý ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš a profesor Univerzity Karlovy Martin Potůček. Komunisté preferují bývalého vojenského prokurátora Miroslava Kříženeckého. KDU-ČSL zase předsedu Senátu Petra Pitharta, ODA senátorku Jaroslavu Moserovou. Unionisté prosazují společného kandidáta celé vládní koalice. Výkonná rada ODS navrhla jejího předsedu Václava Klause.

Současnému prezidentu republiky Václavovi Havlovi skončí mandát na počátku února a podle současné Ústavy se nyní nemůže o úřad opět ucházet, protože ho vykonával dvakrát za sebou.

Zatím také není jasné, zda přímá volba vůbec vstoupí do hry o prezidentský úřad. Pokud totiž neproběhne přílušná novelizace Ústavy ČR, volil by hlavu státu parlament na společné schůzi jeho obou komor.

Způsob volby mají v tedy rukou zákonodárci. Skupina poslanců stran vládní koalice už oficiálně návrh na úpravu základního zákona republiky podala. Jedna z předkladatelek Hana Marvanová přitom ale odmítla, že motivem k rychlosti podání by byl záměr poslanců ODS, kteří chtějí stejný krok udělat do konce týdne. Není tedy vyloučené, že zákonodárci budou diskutovat o obou konkurenčních předlohách.

Zatím je také otázkou, zda by se podle návrhu deseti poslanců stran vládní koalice mohl už volit nástupce Václava Havla, nebo by se dal v případě přijetí aplikovat až na volbu následnou.

Milan Kopp, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme