Prioritami českého předsednictví v Evropské unii jsou tří "E"

Česká vláda dnes představila priority pro šestiměsíční předsednictví naší republiky v EU. Symbolizují je tří "E" - ekonomika, energetika a Evropa ve světě. Co obsahují tato tři "E" upřesnili premiér Mirek Topolánek a místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Mirek Topolánek

Premiér Mirek Topolánek | Zdroj: ČTK

Koordinovat záchranné ekonomické akce jednotlivých členských zemí Unie - to už premiér Mirek Topolánek označil za hlavní výzvu současného českého předsednictví. Na plánu, co s globální ekonomickou krizí, se už na začátku prosince v Bruselu shodli šéfové států Evropské unie. Slíbili si, že na její vyřešení dají kolem 200 miliard eur, tedy asi jedno a půl procenta hrubého domácího produktu sedmadvacítky.

Podle Mezinárodního měnového fondu bude současná světová finanční krize trvat ještě několik dalších čtvrtletí. A jednotlivé vlády by měly jednat razantně, aby snížily pravděpodobnost další recese národních ekonomik. Měly by se zaměřit na růst vládních výdajů a snižování daní ve svých zemích. Česko se asi soustředí na podporu exportu - hlavně kvůli svému silnému automobilovému průmyslu.

Heslem českého předsednictví také zůstává Evropa bez bariér. Některé členské země totiž stále neotevřely svůj pracovní trh. Dalšími tématy budou reforma energetické a zemědělské politiky EU, globální oteplování a ekologie. České diplomaty také čeká moderování celoevropské diskuse o lisabonské smlouvě, i když jsme ji zatím neratifikovali.

A nově se před českým předsednictvím vynořily další problémy. Je to současný izraelsko-palestinský konflikt v pásmu Gazy. V oblasti je právě delegace Evropské unie, vedená ministrem zahraničí předsednické země, tedy šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem.

Aktuální je také spor Ruska a Ukrajiny o dodávky zemního plynu. Tento spor už znamená snížení dodávek ruského plynu do zemí Evropské unie. Podle ranního prohlášení ukrajinské energetické společnosti Naftogaz dnes ruský plynárenský monopol Gazprom snížil dodávky plynu přes Ukrajinu do Evropy asi na třetinu normální úrovně.

Může Česká republika během předsednictví EU překvapit? Hlasujte v naší anketě!

Lenka Jansová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme