Prioritou nového vedení školských odborů zůstanou platy

Školští odboráři si dnes odpoledne zvolí nového předsedu nebo předsedkyni. A už teď je jasné, že jedním z jejích nebo jeho hlavních úkolů bude boj o vyšší platy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti z Gymnázia Sázavská během hraní Evropy 2045

Studenti z Gymnázia Sázavská během hraní Evropy 2045 | Foto: Petra Benešová

S těmi nejsou spokojení ani nepedagogičtí pracovníci, jako třeba kuchařky nebo školníci, kterým se příjem snížil, ale ani učitelé, především ti bez vysokoškolského vzdělání. Ti teď totiž mají ve srovnání s čerstvými absolventy vysokých škol peněz míň, a to navzdory delší praxi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O platech debatovali v Ozvěnách dne místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Markéta Vondráčková a ministr školství Josef Dobeš.

Místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Markéta Vondráčková v Ozvěnách dne řekla, že vedle platů budou prioritou i podmínky pro nepedagogické pracovníky obecně.

„Problém nepedagogických pracovníků je obrovský. Lidé přicházejí o 4, 5 tisíc a když uvážíme jejich plat okolo 11 000, tak dnes jsou na minimální mzdě. A vlastně za stejný výkon práce.“

Na protest proti ohodnocení učitelů podle vzdělání už v březnu sepsali petici. Novou úpravu platů považují za nespravedlivou a diskriminační:

„Plně kvalifikovaná učitelka mateřské školy se střední odbornou pedagogickou školou, nebo vyšší pedagogickou školou uvádí do praxe učitelku, která si navíc – a je to dobře, já to nezpochybňuji - udělala jakoukoli vysokou školu; a v tu chvíli má o 5 000 korun méně, než vysokoškolsky vzdělaná učitelka bez praxe,“ uvedla Vondráčková.

Jak také v Ozvěnách dne uvedla, petici do této chvíle podepsalo okolo 10 000 lidí.

Ministr školství Josef Dobeš zase zdůraznil, že v roce 2011 se přidalo na platech učitelů 2,1 miliardy. „A pro příští rok máme 4 miliardy – jsou už v návrhu rozpočtu. Přidali jsme hlavně mladým učitelů.“

Odmítl, že by zvýhodnění vysokoškolsky vzdělaných učitelů bylo diskriminační. „Musíme podporovat vysokou školu. Moje předchůdkyně řekla: dávám vám 7 let na to, abyste si všichni dotáhli vysokou školu. Já říkám: ne! Vážím si zkušených učitelů bez vysokoškolského vzdělání, ale hodlám podporovat vysokou školu, mladé učitele a tím zvednout ten trend,“ řekl Dobeš.

Milan Kopp, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme