Případ bytu Stanislava Grosse se podle LN znovu otevírá

Lidové noviny zjistily, že nejvyšší státní zástupkyně nařídila otevřít kauzu kolem bytu bývalého premiéra Stanislava Grosse. Kontrola souvisí s tzv. Kubiceho zprávou. Polovina společností, které oslovily Hospodářské noviny, si přeje, aby se v Česku platilo eurem co nejdříve, a to nejpozději v roce 2010. Mladá fronta Dnes upozorňuje, že poslední prázdninový víkend bude na silnicích kvůli tisícům kamionů zřejmě velmi rušno. Na nemoci srdce a cév u nás podle deníku Právo umírá dvakrát více lidí než v ostatních zemích EU.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Případ bytu Stanislava Grosse se znovu otevírá. Lidové noviny zjistily, že nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká nechá znovu prověřit okolnosti, za kterých bývalý premiér přišel ke svému pražskému bytu. Kauza Grossova bytu je jednou z těch, které si Vesecká vyžádala ke kontrole v souvislosti se zprávou šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho. Ta mimo jiné poukazuje na prorůstání mafie do státní správy.

Už minulý týden nechala nejvyšší státní zástupkyně otevřít případ údajné sebevraždy zástupce ředitele pražské policie Zdeňka Janíčka. Ten byl loni v únoru nalezen mrtvý ve sklepě domu, ve kterém bydlel. Byl oběšený a na těle měl 29 bodných a řezných ran. V Kubiceho zprávě se spekuluje o tom, že Janíček byl zavražděn. Tolik Lidové noviny.

Zatímco politici svou neschopností šetřit oddalují přijetí eura, přední firmy po zavedení společné měny volají. Polovina společností, které oslovily Hospodářské noviny, si přeje, aby se v Česku platilo eurem co nejdříve. A převažuje názor, že to má být nejpozději v roce 2010. Přesto jsou české firmy ve srovnání s dalšími zeměmi, které se připravují na přijetí evropské měny, poměrně skeptické.

Největšími zastánci eura jsou v Česku exportéři. Na společnou měnu se těší i nadnárodní firmy a pobočky zahraničních společností. Několik společností pragmaticky připouští, že je pro ně výhodnější pevná česká koruna. Příkladem je státní ČEZ, který má v eurech kvůli zahraničním akvizicím více výdajů než příjmů. Zatímco mezi firmami je euro vesměs populární už teď, část domácností se obává, že jeho zavedení bude znamenat také zdražení v obchodech. Hospodářské noviny s odvoláním na ekonomické experty uzavírají, že podle zkušeností zemí, které už euro mají, k tomu není důvod.

Lidé, kteří se budou poslední srpnový víkend vracet autem z dovolené, se zřejmě na své cestě pořádně zapotí. Na silnicích je čeká nepříjemnost - tisíce kamionů. Mladá fronta Dnes upozorňuje, že od pátku 1. září budou smět řidiči nákladních aut jezdit po dálnicích a silnicích i v době, kdy to měli zatím zakázáno. To znamená konkrétně v pátek vpodvečer a v sobotu dopoledne. Na silnice tak nebudou smět vyjet jen v neděli mezi jednou hodinou odpoledne a desátou večer.

Policisté se změn obávají i kvůli tomu, že školní rok začne až 4. září. Na českých silnicích bude proto rušněji než obvykle. Mnoho rodičů totiž jako obvykle využije poslední volné dny k tomu, aby své potomky odvezli z prázdnin. Policie proto plánuje, že od pátku do neděle pošle do terénu víc svých lidí. Autodopravci, kterých se zrušení zákazu jízd týká, Mladé frontě Dnes řekli, že se veřejnost nemusí ničeho obávat. Kolaps kvůli kamionům podle nich nevznikne. Doufají, že se řidiči nerozhodnou vyjet ve stejnou dobu.

Na nemoci srdce a cév v Česku umírá dvakrát více lidí než v ostatních zemích Evropské unie. Jak deníku Právo řekl šéf České kardiologické společnosti Michael Aschermann, hlavními rizikovými faktory jsou vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu v krvi a především špatná životospráva.

V západní Evropě lidé dbají na zdravý životní styl a racionální stravu. V České republice tomu tak bylo v 90. letech, ale pak se pozitivní trend zastavil. Kardiovaskulární úmrtnost se teď znovu zvyšuje. Právo píše, že samozřejmostí pro každého by mělo být: udržet si optimální váhu, nekouřit, omezit živočišné tuky a minimálně 30 minut denně cvičit.

Naděžda Hávová, Martin Křížek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme