Případ Davida Ratha ohrožuje rekonstrukci Buštěhradského zámku

Už mnoho let čeká chátrající zámek ve středočeském Buštěhradu na opravy. Nedávno se objevila možnost, že by barokní památku zachránily evropské dotace. Část zámku totiž odkoupil Středočeský kraj, který z dotací chtěl zaplatit větší část oprav. Včerejší obvinění hejtmana Davida Ratha z ČSSD a dalších lidí kvůli možným podvodů s penězi z Bruselu může ale celou rekonstrukci úplně zastavit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Buštěhrad - zámek | Foto: Adriana Krobová

Místní lidé moc nevěří, že by se zámek v Buštěhradě někdy dočkal rekonstrukce. Barokní památka na Kladensku zatím spíše připomíná ruinu. Místostarosta Miroslav Oplt, který na radnici kandidoval jako nezávislý, ukazuje na dvě křídla a mohutné průčelí.

„Tady by měl sídlit Městský úřad. To zbývající je Středočeského krajského úřadu. Dole je ještě park, který je také předmětem rekonstrukce.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V Buštěhradu natáčela reportérka Petra Benešová

Městu Buštěhrad patří jen menší část zámku. Ta je teď oplocená a připravují se na ní další opravy. Zchátralé barokní sídlo získalo město v roce 2003 ve veřejné dražbě. Před dvěma lety Středočeský kraj navrhl, že by větší část památky od radnice koupil.

Hejtman David Rath z ČSSD plánoval, že by se z Buštěhradu stal kladenský Žofín, kde by se konaly plesy, koncerty, konference a různá společenská setkání. K prodeji větší části objektu mělo město Buštěhrad svůj důvod.

„Středočeský kraj podle mých informací projevil zájem o rekonstrukci tohoto zámku pro své účely a samozřejmě rekonstruovat silami města Buštěhradu celý zámek je zcela nereálné, protože to je obrovský objekt,“ říká místostarosta Oplt.

Město i kraj proto zámek opravují každý zvlášť. Buštěhrad teď získal na svoji rekonstrukci z rozpočtu kraje osm milionů korun.

„My jsme přesvědčeni, že žádost o dotaci byla z naší strany podána naprosto kvalifikovaně, bez nedostatků. Alespoň byla tak vyhodnocena,“ tvrdí Oplt.

Rath obvinění z přijetí úplatku odmítá, v krabici mělo být víno

Číst článek

Podle buštěhradské radnice tak v jejím financování oprav není problém. Město se ale obává, že by se teď v souvislosti s vyšetřováním hejtmana Davida Ratha mohla celková rekonstrukce památky zastavit.

Kraj chtěl na opravy větší části zámku získat dotace z evropských peněz ve výši zhruba dvou set milionů korun. Předmětem zájmu detektivů jsou ale zřejmě i možné podvody s těmito eurodotacemi. Navíc šéf firmy, která vyhrála krajskou zakázku na rekonstrukci zámku, je mezi obviněnými.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme