Případ exšéfa kriminalistického ústavu bude řešit jeho bývalý podřízený. Je to komické, píše soudce

Případ bývalého šéfa kriminalistického ústavu Pavla Koláře bude řešit současný ředitel ústavu Ľuboš Kothaj. Ten dříve působil jako Kolářův náměstek. Po stížnosti státního zástupce o tom rozhodl Městský soud v Praze. Původně se mělo případem, ve kterém Kolář čelí podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby, zabývat ministerstvo vnitra.

PŮVODNÍ ZPRÁVA Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý šéf kriminalistického ústavu Pavel Kolář. | Foto: Martin Svozílek | Zdroj: Český rozhlas

"Rozsudek soudu I. stupně byl změněn pouze ohledně toho, komu byla věc postoupena, a to řediteli Kriminalistického ústavu Praha, neboť nejde o trestný čin, avšak zažalovaný skutek by mohl být tímto orgánem posouzen jako kárný přestupek," uvedla pro server iROZHLAS.cz Pavla Hájková, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1, která měla případ zároveň na starosti.

Jak uváděla obžaloba, Kolář se ještě coby ředitel Kriminalistického ústavu Praha dostatečně nezabýval dopravní nehodou svého tehdejšího náměstka Marka Kotrlého z ledna 2015. Kolář řízení nejprve odložil, což byl formálně špatný postup, v lednu 2016 ho pak zastavil úplně.

O tom, že případ by mělo řešit ministerstvo vnitra, rozhodl na konci února Obvodní soud pro Prahu 1. "Je jednoznačně prokázáno, že zákonné znaky přečinu byly po subjektivní stránce naplněny. Mám však za to, že vzhledem k okolnostem činu a osobnosti obžalovaného není na místě použít trestní represi. Za dostatečné považuji, aby byla věc postoupena ministerstvu vnitra, které zváží, zda je skutek třeba posoudit jako kárné provinění," konstatovala tehdy soudkyně Hájková.

Exšéf kriminalistického ústavu zůstane zatím bez trestu. Případ má vyřešit ministerstvo vnitra, řekl soud

Číst článek

Po stížnosti státního zástupce ale nadřazený městský soud její usnesení zrušil v tom, kdo má o případném kárném řízení rozhodnout. Aby bylo vše podle zákona, má to být ředitel kriminalistického ústavu Ľuboš Kothaj. Ten vystřídal Koláře ve funkci šéfa ústavu, ještě za Kolářovy éry přitom působil jako náměstek. Po Kolářově odchodu se role prohodily - Kothaj se stal ředitelem a Kolář jeho náměstkem.

"Je sice trochu komické, aby se objektivní projednání takových záležitostí a potrestání osob konalo mezi osobami, které se dobře znají a úzce spolu dlouhodobě spolupracují, střídavě si dělají ředitele jednomu a náměstka druhému, nicméně literu zákona je třeba dodržet," stojí v usnesení Městského soudu v Praze.

Naivně rozhodnout

"Toto správní řízení vedl účelově takovým způsobem, aby úmyslně plukovníka Kotrlého ze zavinění této dopravní nehody vyvinil a správní řízení proti němu zastavil," napsal státní zástupce do obžaloby. Podle Koláře se vina Kotrlého neprokázala. "(Kotrlému) způsobil neoprávněný prospěch tím, že mu za předmětnou dopravní nehodu nebyla udělena žádná sankce (...) a druhého účastníka nehody poškodil v rámci hmotné škody vzniklé na jeho vozidle."

Státní zástupce v obžalobě tvrdil, že Kolář chtěl Kotrlého vyvinit a ušetřit ho trestu (viz box vpravo).

"V mém počínání nebyl úmysl zvýhodnit pana Kotrlého," uvedl ke konci ledna u soudu Kolář. Odmítl slova žalobce o tom, že se nesnažil dopátrat viníka dopravní nehody, ač podle dopravní policie ji způsobil právě jeho náměstek. "Možná naivně jsem chtěl rozhodnout spravedlivě," uvedl ještě Kolář.

Soudkyně tehdy uvedla, že v případě Koláře se jedná o jeho první selhání ve funkci, a že se jedná o "odborníka vysokých kvalit".

Bývalý šéf kriminalistického ústavu Pavel Kolář (vpravo) u soudu | Foto: Martin Svozílek

Kdo je Pavel Kolář?

Pavel Kolář se narodil v roce 1959 a vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Pardubicích. Do kriminalistického ústavu nastoupil v roce 1984, a to právě díky svému zaměření na chemii. V roce 1985 pomohl usvědčit spartakiádního vraha Jiřího Straku. Od roku 2006 zastával funkci zástupce ředitele útvaru pro vědu a zahraniční styky, o čtyři roky později začal ústavu šéfovat. Má negativní lustrační osvědčení a prověrku na stupeň "tajné". Zdroj: Policie ČR

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme