Případ heparinových vražd míří k soudu

Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové dokončilo obžalobu takzvaného heparinového vraha. Bývalý zdravotník Petr Zelenka je podezřelý, že zabíjel pacienty v havlíčkobrodské nemocnici. Obžaloba ho viní ze sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu. V případě prokázání viny mu hrozí až doživotní trest.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nemocnice v Havlíčkově Brodě

nemocnice v Havlíčkově Brodě | Foto: Havlíčkův Brod

Zastupitelství dnes dokončenou obžalobu předalo Krajskému soudu v Hradci Králové, který by měl případ projednávat. Soud by mohl začít do tří měsíců.

Podle státního zástupce Pavla Bužgy patří případ k nejzávažnějším v dějinách české kriminalistiky. "Je mimořádný jednak rozsahem a počtem skutků, kterých se měl obviněný dopustit. Spis má zhruba 1700 stran a ještě větší množství příloh, které tvoří zdravotní dokumentaci jednotlivých poškozených," uvedl Bužga.

Zelenka údajně zabíjel tím, že pacientům ARO v havlíčkobrodské nemocnici od května do září 2006 podával lék na ředění krve heparin bez toho, že by byl indikován lékařem. Lidé potom vykrváceli. Poslední oběť zemřela 24. září.

Podle znaleckého posudku byla motivem Zelenkova jednání reakce na syndrom vyhoření a únavu z práce. "Obviněný pracoval na tom postu delší dobu a uváděl, že chtěl zažít nějakou akci. Chtěl vidět, jak se ostatní zdravotní personál a lékaři snaží řešit situaci, kterou sám navodil tím, že podával nadměrné dávky heparinu," řekl Bužga.

Ze znaleckého posudku, který je součástí spisu, také vyplývá, že Zelenka je duševně zdráv a trestně odpovědný. "Schopnost ovládnout své jednání i složka rozumová u něj nebyla v žádném případě ovlivněna. Duševní porucha v jeho případě nebyla zjištěna," dodal Bužga.

Zelenkův advokát Jan Herout ale tvrdí, že v době vražd nebyl jeho klient duševně zcela v pořádku, a chce požádat soud o další vyšetření. "Měl vidiny a slyšiny, že jeho příbuzní a známí umírají, a potřeboval si přiděláváním práce tyhle myšlenky zahánět. Budu navrhovat, aby duševní stav Petra Zelenky byl zkoumán," řekl Herout v České televizi.

Nemocnice se Zelenkou rozvázala pracovní poměr den po smrti posledního pacienta a primář ARO Pavel Longin se rozhodl přezkoumat další podezřelá úmrtí. Poté nemocnice sepsala trestní oznámení, které policie obdržela 23. října. Policisté však zatkli Zelenku až 1. prosince. Postupem policistů při vyšetřování případu, které se zdrželo o několik týdnů, se zabývala Inspekce ministra vnitra. Dospěla však z závěru, že nikdo z nich nespáchal trestný čin.

Martin Hromádka, Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme