Případ je rozhodnut, řekl u soudu Rath. Bude prý exemplárním případem

Bývalý poslanec a exhejtman Středočeského kraje David Rath dnes u soudu pronesl první část ze své závěrečné řeči. V úvodu odmítl obžalobu z korupce. Podle něj je ale předem jasné, že musí být odsouzen. Je poptávka po exemplárním případu, řekl dnes Rath. Jeho obhájkyně dříve ve své závěrečné řeči navrhla zproštění obžaloby. Ve tři hodiny odpoledne pak soudce Robert Pacovský hlavní líčení přerušil. Pokračovat se bude v úterý ráno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý poslanec a exhejtman Středočeského kraje David Rath | Zdroj: ČTK

Rath dnes u soudu vyjmenoval údajné důvody, proč musí být odsouzen. Podle něj je zde poptávka po exemplárním případu:

„Předně je zde vytvořena poptávka po exemplárním případu, kterou vytvořili někteří politici ve spolupráci s vybranými státními zástupci, policisty a některými médii.“

Dalším důvodem je prý osobní zainteresovanost příslušníků takzvané nové justice, kteří s případem od začátku spojili svou kariéru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ je rozhodnut, řekl u soudu Rath. Bude prý exemplárním případem. Proces po celý den sledovala reportérka Eliška Malínská

Zmínil i údajnou osobní angažovanost některých politiků. Konkrétně jmenoval prezidenta Miloše Zemana, exministry spravedlnosti Marii Benešovou a Jiřího Pospíšila a exministra vnitra Jana Kubiceho.

„Tito všichni se k případu přes média vyjadřovali dávno před vynesením rozsudku," poznamenal David Rath a dodal:

„Mám informace o tom, že tento případ už je rozhodnut. Jsme v České republice, tady se leccos rozkecá."

Podle Ratha tak už „je tři roky jasno“, jen se nyní musí „formálně naplnit určité znaky rozhodnutí". Prý má dokonce informace o tom, kolik let by mohl dostat. Konkrétnější být ale nechtěl.

Bývalý poslanec dnes u soudu zmínil i krabici od vína, ve které policie našla v květnu 2012 sedm milionů korun. Trval na tom, že nesl víno a o milionech uvnitř neměl tušení.

Rathova advokátka Marcela Ondřejová dnes také upozornila na 9 minut, kdy byla krabice mimo hledáček policejní kamery.

Podle advokátky s ní tak mohl někdo manipulovat nebo si ji Rath spletl už v domě odsouzených Petra Kotta a Kateřiny Pancové (dnes Kottové), odkud si krabici odnesl.

Obhájkyně Ratha pronesla závěrečnou řeč. Žádá zproštění obžaloby

Číst článek

„Krabici jsem neotvíral, nenahlížel do ní. Jak se do ní dostalo sedm milionů, nevím," shrnul Rath.

„Neměl jsem jediný důvod nevěřit Kottovým, že v krabici je víno. Navíc, když někdo vystřihává klíčové části obhajoby, může manipulovat i s krabicí," podotkl exhejtman na adresu policie.

Bývalý poslanec a exhejtman Středočeského kraje David Rath a jeho obhájkyně Marcela Ondřejová | Foto: ČTK

Podobně jako jeho obhájkyně, také Rath zpochybnil odposlechy. Někdo z nich údajně čast vystřihl a doplnil ji až zpětně. Podle Ratha to má dokazovat, že odposlechům nelze věřit. Navíc jde údajně jen o útržky hovorů, které jsou prý většinou nesrozumitelné.

David Rath dnes mluvil přibližně dvě hodiny. Při odchodu ze soudní síně poznamenal, že ze své závěrečné řeči zatím stihl přednést zhruba třetinu. Soud bude pokračovat zítra od 8.45 ráno.

Státní zástupce Petr Jirát zatím odmítl Rathovu závěrečnou řeč komentovat.

Soud Rathovi po jeho závěrečné řeči nabídne ještě možnost takzvaného posledního slova. Poté se poradí o termínu vyhlášení rozsudku, na který si soud soud nechá určitou lhůtu.

Kauza David Rath | Foto: Český rozhlas

ČTK, Eliška Malínská, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme