Případ jedovatých sušenek může vést až k embargu na všechny polské výrobky

Sušenky s možným obsahem jedu na potkany se dostaly do českých obchodů. Sladkosti polského výrobce Magnolia prodával řetězec Kaufland, který musel trubičky s krémovou náplní stáhnout z prodejních regálů i skladů. Sušenky se dostaly i do několika dalších zemí EU.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sušenky z Polska, které můžou obsahovat jed na potkany | Foto: ČZPI

Na stahování sušenek dohlíží Státní zemědělská a potravinářská inspekce, o případ se zajímá také ministerstvo zemědělství.

Podle šéfa resortu Petra Bendla byly především díky SZPI a jejím pravidelným kontrolám závadné sušenky objeveny včas, a inspekce tak hned nařídila stažení celé šarže, aby si už výrobek nikdo nemohl koupit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního Interview Radiožurnálu byl ministr zemědělství Petr Bendl

Bendl také v Ranním Interview poznamenal, že bude chtít mluvit s polským ministrem zemědělství, aby si celou věc vyjasnili a snažili se podobným případům předcházet.

Ministerstvo také může zakázat dovozci nekvalitních potravin vstup na český trh.

Nejtvrdším postupem by však bylo zastavit dovoz čehokoli původem z Polska, to ale podle Bendla podléhá i evropským předpisům a takový krok by bylo nutné konzultovat s Evropskou komisí.

Kdyby ale k případům, jako je tento, docházelo častěji, umí si Bendl představit i úplné embargo na polské výrobky. To by však podle něj poškodilo i český trh, protože některé polské výrobky jsou v Česku oblíbené a nekvalitní nejsou.

Poláci si za svými potravinami stojí

V Polsku prodávají řetězce zhruba 80 procent potravin z domácí produkce a Poláci jim dávají přednost. Po aféře s technickou solí v uzeninách sice zpozorněli, mluvit s nimi o kvalitě polských potravin je podle reportérů bezpředmětné. „Na rozdíl od metylalkoholu sůl nikoho nezabila," odkazují na český problém.

Poláci také mají v oblibě ekologické produkty, o čemž svědčí jejich popularita v celé Evropě. Na německém internetu je řada e-shopů s polskými specialitami. V Praze se pak také konal festival polské gastronomie. Poláci se totiž mohou opřít o nepřerušenou tradici menších zemědělských producentů.

Vývoj dovozu potravin a živých hospodářských zvířat z Polska do ČR | Foto: ČTK

Květa Moravcová, Simona Bartošová, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme