Případ kradených navigací vojenské policie řeší soud

Případ kradených navigacích, které za statisíce korun nakoupila a až donedávna ve svých autech používala vojenská policie, je před soudem. V síti vyšetřovatelů skončil jen jeden ze subdodavatelů zakázky pro vojenskou policii, který je obžalován za podvod.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řízení s pomocí GPS navigace

Řízení s pomocí GPS navigace | Foto: Jiří Hošek

Radiožurnál na případ upozornil přesně před půl rokem a dnes se jím začal zabývat soud.

Před soudci nezaznělo ani nezazní, kdo navigace ukradl, nebo odkud pocházejí. To, kdo navigace ukradl, totiž soud vůbec neřeší. Původně sice policie případ vyšetřovala pro podezření z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti, jenže to už je promlčené, a tak nakonec v síti vyšetřovatelů skončil jen jeden ze subdodavatelů zakázky pro vojenskou policii, který je obžalován za podvod.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu kradených navigací sleduje reportér Petr Sehnoutka

Vše se začalo odehrávat už v roce 2005, kdy se vojenská policie rozhodla nakoupit speciálně vybavená auta. Případ se týká sedmi z nich - konkrétně volkswagenů Transporter. Hlavní problém je v tom, že vojenská policie mohla nakoupit navigace přímo od vítěze zakázky - oficiálního importéra aut této značky.

Nové, originální by ji přišly jedna na nějakých 80 až 90 tisíc korun. Místo toho pořídila policie za podobnou cenu od subdodavatelů navigace použité - a ještě k tomu kradené.

Navigace prošly přes neuvěřitelných pět zprostředkovatelů. Nepočítaje v to onoho zloděje, který je ukradl na začátku.

Vítězem zakázky byl oficiální dovozce volkswagenů - jedno auto přišlo vojáky na 1 700 000 korun. Z toho více než 700 tisíc stálo namontování speciální vojenské techniky, a to i včetně navigací za nějakých zhruba 80 tisíc korun - přesná částka totiž ve spisu není.

Tuto techniku ale dodával subdodavatel, který si na namontování navigací najal třetí firmu (té platil už jen necelých 40 tisíc). Tato třetí firma nakoupila navigace od prostředníka přes inzerát, zase o něco levněji. Tento prostředník, tedy čtvrtý v řadě, navigace koupil od pátého člověka, opět na inzerát, a za nějakých 12 tisíc korun bez příslušenství - tedy bez antény a montáže.

Nikdo od vojenské policie stíhán není. Státní zástupce obžaloval jen jednoho ze subdodavatelů. A to proto, že měl podvést jiného dodavatele tím, že mu použité navigace prodal jako nové.

Vojenská policie totiž žila v domnění, že navigace jsou nové - a někde v tom řetězci subdodavatelů někdo skutečně musel navigace použité zaměnit za nové. Otázka je, jestli to byl právě ten obžalovaný.

Navíc zdokumentovat, jak zakázka skutečně probíhala, by bylo těžké. Zástupci vítězné firmy tvrdí, že jim vojenská policie ještě před koncem tendru přímo určila, kdo bude navigace a příslušenství dodávat, zástupce vojáků toto tvrzení ale popírá. Navíc se žalobce průběhem zakázky vůbec nezabývá.

Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme