Případ kupování hlasů v Českém Těšíně řeší soud

Ostravský soud rozhoduje o platnosti komunálních voleb v Českém Těšíně. Soudci jednají přímo v budově tamní radnice. Senát už vyslechl několik prvních svědků. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud Ostrava začal projednávat stížnost na volby v Českém Těšíně. Zapisovatelka rozdávala účastníkům vstupenky do jednacího sálu. | Zdroj: ČTK

Například manželský pár středního věku do detailu popsal, jak přímo před volební místností viděl mladé Romy házet volební lístky do přenosné urny. Vzápětí tito lidé dostávali peníze. Podle svědků šlo o sto a dvousetkorunové bankovky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soudní jednání sleduje i reportérka Andrea Čánová

Mladý Rom Martin Janečka pak přesně dosvědčil, jak vše probíhalo. Organizátoři podle něj dávali lidem vyplněné lístky s označenou stranou SOS pro Český Těšín Mariána Kuše.

Tyto lístky si měli schovat a jít s nimi do volební místnosti. Tam si měli vyžádat prázdné lístky, ale do urny házeli ty vyplněné. Prázdné lístky pak organizátorům vraceli jako důkaz.

Organizátoři si podle něj v jedné restauraci na sídlišti brali od všech voličů osobní údaje. Martin Janečka uvedl, že takto viděl volit nejméně sto lidí.

Změna volebního zákona

V improvizované soudní síni je plno, zájem o jednání je obrovský. Sílí hlasy na změnu volebního zákona, protože ten současný kupčení s hlasy neřeší. Soudy v podobných případech rozhodly, že se musí volby opakovat, ale ne kvůli kupčení s hlasy. Důvodem byla nezákonná agitace v den voleb.

Starosta Českého Těšína Vít Slováček proto chce aby politici změnili volební zákon a uplácení voličů už nebylo možné.

„Rozhodnutí krajských soudů už ve dvou případech jsou taková, že takže vlastně při opakování voleb není šance tomuto zabránit. Může se to opakovat, opět může být napadnutý výsledek voleb. A můžeme se pořád dostávat do jakéhosi provizorního fungování města, což je katastrofa,“ řekl Slováček.

Odpoledne soud vyslechne strážníky městské policie, kteří mají dosvědčit, jak organizátoři akce sváželi bezdomovce a sociálně slabší občany k volebním místnostem autem. Verdikt dnes zřejmě nepadne.

Igor Maňour, Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme