Případ ministra Zgarby může vyvolat diskusi o střetu zájmů

Ani případ ministra Zgarby nezmění poslaneckou praxi přerozdělovat peníze státního rozpočtu. V České televizi to řekl předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Zgarba ještě jako poslanec prosadil ve sněmovně při schvalování státního rozpočtu zvýšení dotace pro obec Lípa-Petrkov na bezmála devět milionů korun. Tamní starostka poté upozornila, že se v projektu objevila nová položka - vybudování kanalizace k pozemkům Zgarbovy rodiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Zgarba | Foto: Úřad vlády ČR

Miroslav Kalousek potvrdil, že ve snaze zabránit poslanecké tradici přerozdělování v podobě takzvaných balíčků, které mohou vyvolávat podezření ze střetu zájmů, bude i nadále pokračovat. "Mám informace z médií, takže nemohu říct, jestli to je nebo není střet zájmů. Nepříjemné je už to, že lze o tom spekulovat. Systémově se dá tomu zabránit jediným způsobem, a sice, že tato praxe nebude možná," řekl Kalousek.

Kauza ministra Zgarby ovšem může vyvolat politickou diskusi o možném střetu zájmů. Ten se týká situace, když poslanci přerozdělují peníze státního rozpočtu. Jak v televizi Prima řekl místopředseda Evropského parlamentu, občanský demokrat Miroslav Ouzký, ministr zemědělství Zgarba teď musí počítat s tím, že bude pod větším dohledem než dříve.

"V momentě, kdy se to stane již předmětem zájmu a spustí se standardní vyšetřování, tak podle mého názoru platí presumpce viny pro politika, není to standardní občanská presumpce neviny, a ten politik by měl rezignovat na svou funkci," míní Ouzký.

Ondřej Černý, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme