Případ Nečesaného znovu míří k soudu. Kauzu dostal na stůl nový soudce

Krajský soud v Hradci Králové se ve středu začne znovu zabývat případem Lukáše Nečesaného. Mladík je obžalován z pokusu vraždy kadeřnice v Hořicích. Původní pravomocný trest třináct let vězení zrušil Nejvyšší soud, který také rozhodl, že kauzu dostane na stůl nový soudce. Hlavní líčení je nařízeno také na 7., 20. a 21. září.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Nečesaný opět stojí před soudem. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Rozhodnutí o rozsahu dokazování padne podle mluvčího krajského soudu Jana Kulhánka na začátku hlavního líčení.

Odůvodnění v kauze Nečesaný: soud selektivně hodnotil důkazy, přehlížel pochybnosti

Číst článek

„Bude záležet na postoji stran. V případě jejich souhlasu by se mohly pouze přečíst podstatné části dokazování. Pokud s tím strany nebudou souhlasit, bude nutné důkazy znovu provést," vysvětlil mluvčí. Případem se bude nyní zabývat senát Miroslava Mjartana.

Původní senát hradeckého soudu s předsedou Jiřím Vackem poslal Nečesaného v lednu 2014 na šestnáct let do vězení, Vrchní soud v Praze rozhodnutí zrušil.

Vacek napodruhé znovu uložil šestnáctiletý trest, vrchní soud pak verdikt o tři roky zmírnil. Nejvyšší soud v květnu 2015 rozsudky zrušil a propustil Nečesaného z vězení.

Krajský soud Nečesaného loni v dubnu znovu uznal vinným a uložil mu 13 let vězení, odvolací soud pak rozsudek potvrdil. Následovalo úspěšné dovolání, už loni v prosinci Nejvyšší soud Nečesanému trest opět přerušil.

Nejvyšší soud uvedl, že hradecký soud v kauze selektivně hodnotil důkazy, přehlížel vážné pochybnosti a nerespektoval dřívější pokyny. „Dosud provedeným dokazováním nebyl opatřen takový důkaz, který by svým obsahem obviněného jednoznačně usvědčoval a zároveň se nedal zpochybnit z hlediska zásad spravedlivého procesu," uvedl Nejvyšší soud.

Útok v hořickém kadeřnictví se stal v únoru 2013. Pachatel kadeřnici opakovaně udeřil do hlavy polenem a ukradl jí několik tisíc korun. Vážně poraněné ženě zachránili život lékaři. Nečesaný podíl na útoku opakovaně odmítl. Pouze přiznal, že v kadeřnictví byl - prý se chtěl nechat ostříhat, kadeřnice ale už zavírala, a proto odešel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme