Případ padělané směnky zpátky k soudu

Vrchní soud vrátil pražskému městskému soudu k opětovnému projednání případ bývalého vysokého důstojníka komunistické Státní bezpečnosti Petra Žáka. V květnu ho poslal na pět let za mříže za to, že chtěl prodat padělanou směnku Investiční a poštovní banky v hodnotě 45 milionů korun. Podle vrchního soudu je prokázáno, že směnka byla padělaná. Sporné však zůstává, zda o tom Žák věděl, anebo byl sám podveden.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko

Soudcovské kladívko | Zdroj: AFP

Podle vrchního soudu je prokázáno, že směnka byla padělaná. Sporné však zůstává, zda o tom Žák věděl, anebo byl sám podveden. "Odvolací soud považuje za nezbytné doplnit důkazy k existenci nebo neexistenci subjektivní stránky trestného činu, která je jedním ze základních zákonných stránek trestného činu," dodává státní zástupkyně Miluše Redlová.

"Jsem nevinen," opakoval po celou dobu procesu Žák s tím, že nikdy netušil, že je směnka falešná. Proto vítá opětovné projednání případu. "Dnes poprvé byla snaha připustit i pochybnosti o důkazech, které byly prováděny před Městským soudem, tudíž jsem celkem spokojený. Mám možnost se dál hájit a sehnat další důkazy, protože většina svědků v této kauze tím, jak je rozsáhlá a jak je projevována zainteresovanost různých zájmových skupin, tak se zatím bojí vypovídat."

Kvůli doplnění důkazů se případ vrací zpět k pražskému městskému soudu. Rozsudek byl tak zrušen v plném rozsahu.

Žák je současně jedním z vysokých důstojníků StB, kteří jsou u Obvodního soudu pro Prahu 6 obžalováni za účast na akci Asanace, zaměřené koncem 70. let na šikanování disidentů.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová, Jan Mišurec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme