Případ pašování nosorožčích rohů se vrací k soudu, obžalovaným hrozí až 8 let vězení

Soud se dnes vrátí ke kauze nelegálního obchodu s rohy nosorožců. Skupina 16 lidí chtěla trofeje údajně propašovat z Afriky přes Česko do Vietnamu. I díky tomuto odhalení ale případů pašování v Česku ubylo. Rozsáhlý případ soudkyně v říjnu odložila, protože jeden z obžalovaných k jednání nepřišel. Obžalovaným hrozí až 8 let vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roh nosorožce tuponosého, který celníci objevili na letišti v Praze

Roh nosorožce tuponosého, který celníci objevili na letišti v Praze | Foto: Celní správa ČR

Hlavní organizátoři skupiny si najímali lovce. Financovali jim výpravy do Afriky a zařídili povolení pro legální lov nosorožců na farmě. Právě o jejich rohy v posledních letech vzrostl zájem. A závratné jsou i sumy, za které se trofeje prodávají.

Mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 6 Zuzana Barochová už dřív řekla, že zabavené rohy měly cenu přes 90 milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

K soudu se znovu vrací případ nelegálního obchodu s rohy nosorožců. Více od Terezy Chlubné a Pavly Lioliasové

„Jsou obviněni ze zločinu neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, podle paragrafu 299 trestního zákoníku. Za to jim hrozí trest propadnutí nosorožčích rohů a trest odnětí svobody v délce trvání až osmi let,“ uvedla mluvčí soudu.

Velký zájem o nosorožčí rohy je hlavně v Asii a to kvůli jejich medicínskému využití.

„V posledních pěti nebo šesti letech se objevila nová fáma, že nosorožčí rohy léčí rakovinu. A cena rohů kvůli tomu raketově vyletěla, dneska činí zhruba 65 tisíc dolarů za kilogram rohoviny,“ vysvětluje Pavla Říhová, vedoucí oddělení mezinárodní ochrany České inspekce životního prostředí.

Právě kvůli využití v medicíně převážejí pašeráci rohy vcelku. „Ony se samozřejmě mohou rozemlít. Ale medicínské využití předpokládá, že je budete používat, že si je budete strouhat relativně čerstvě. Takže potřebuje nějakou pevnou část rohu, ať už celý, ale spíš takovou kostku, obvykle o velikosti mýdla,“ popisuje Říhová.

Dohoda s Vietnamem o boji proti pašerákům

Za loňský rok čeští celníci odhalili pouze jeden případ pašeráků zvířecích trofejí, konkrétně šlo o hlavu a kožešinu vlka. „V roce 2014 byly rozprášeny dvě skupiny pašeráků, jedna se zabývala pašováním nosorožčích rohů a druhá pašováním slonoviny,“ říká mluvčí celní správy Praha-Ruzyně Pavel Drobek.

Česká inspekce životního prostředí v posledních letech eviduje nárůst pašeráků vietnamské národnosti - za rok 2014 to bylo 36 procent. Právě s Vietnamem loni Česká republika podepsala vůbec první dohodu o boji proti nelegálnímu obchodu se slonovinou a nosorožčími rohy. Obchody s ohroženými druhy zvířat a rostlin jsou zakázané mezinárodní úmluvou CITES.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme