Policie po ztracené Michaele M. pátrá od poloviny ledna. | Český rozhlas

Případ pohřešované Michaely M.:
ze tří vyšetřovacích verzí zbyla jediná,
dívku zabil přítel její matky

Praha | Radek Kedroň, Hana Mazancová |

Čtěte celý článek

Už půl roku visí její fotka v policejní databázi „Dítě v ohrožení“. A nic nenasvědčuje tomu, že by v dohledné době z přehledu zmizela. Policisté po rozsáhlém pátrání dospěli k přesvědčení, že dnes třináctiletá Michaela M. už s největší pravděpodobností není naživu. „Tělo se nachází ukryté na trase Plzeň – Ústí nad Labem,“ konstatují v interním materiálu, s nímž se iROZHLAS.cz seznámil.

Dosud se vědělo jen to, že hlavním podezřelým v případu pohřešované dívky z Ústí nad Labem je přítel její matky Otakar S. Zůstalo však jen u podezření. Dřív, než jej policie obvinila, se oběsil. Proč právě on a jaké stopy k osmatřicetiletému muži vedly, ovšem úřady dosud nesdělily. Server iROZHLAS.cz nyní shromáždil zatím nepublikované indicie a nepřímé důkazy, s nimiž vyšetřovací tým operuje.

Už jen jedna verze

Původně policisté rozpracovali tři vyšetřovací verze, v minulých týdnech je zúžili na jednu jedinou.

„Nejpravděpodobnější verzí se jeví ta, že pachatelem únosu je Otakar S. Pohřešovaná s ním odešla dobrovolně, buď pod nějakou legendou, nebo protože spolu byli domluvení a během únosu došlo k nešťastné události, která vedla k její smrti (například hádka, předávkování léky),“ píše se v policejním materiálu, s nímž se iROZHLAS.cz seznámil. „Těla se zbavil do prvního výslechu, tedy do 12. ledna 3.15 hodin,“ konstatuje dokument.

Dům, ve kterém dívka bydlela se svou matkou.

Než vyšetřovatelé dospěli k tak fatálnímu závěru, prozkoumali poměry v rodině pohřešované, zmapovali, kde se Otakar S. v posledních dnech pohyboval, prohlédli záznamy z kamer i místa, kde se k síti přihlásil jeho mobil. Před smrtí jej podrobili vyšetření na detektoru lži, studovali jeho telefonní hovory i komunikaci, kterou vedl s hledanou dívkou na facebooku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pátrání po ztracené Michaele M.

Ještě na začátku července přitom fotografie Michaely M. visela v ústeckých trolejbusech i autobusech a policie žádala o pomoc. „Vyvěšovat je přestali zhruba před dvěma týdny,“ řekl Luboš Heřman, mluvčí ústeckého dopravního podniku. Policejní prezidium si dokonce nechalo předložit vyhodnocení případu, který se stal nejsledovanější kriminální kauzou posledních měsíců.

„V tuto chvíli nemáme žádné nové informace, které bychom mohli veřejnosti sdělit,“ uvedla stručně mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová. „Věc se nachází ve stadiu prověřování, proto informace podávány nebudou,“ reagovala obdobně dozorující státní zástupkyně Zdeňka Krausová.

Policie pátrá po Michaele M. od poloviny ledna 2017.

Jedinou informací, kterou v poslední době oficiální místa uvolnila, zůstává, že na případu už pracuje pouze zúžený vyšetřovací tým.

Kružítko, nůžky a Hypnogen

Policistům se až dosud dařilo tajit, že při domovních prohlídkách získali hned několik hmatatelných stop svědčících proti Otakaru S. Konkrétně: v kufru jeho Mazdy 626 objevili kružítko a nůžky. „Nachází se na nich DNA pohřešované, podle jejich spolužáků patřily jí,“ zní jeden ze závěrů vyhodnocení vyšetřování.

Není to přitom zdaleka jediné vodítko k Otakaru S. Biologické stopy neslo prostěradlo, našly se i mezi čistým prádlem dívky. „Zkoumáním bylo zjištěno, že se jedná o sperma Otakara S.“

Když vyšetřovatelé podezřelého s poznatky konfrontovali, připustil pouze, že jej dívka přitahovala a v jejím pokojíku se ukájel. „Myšlenky na ni zaháněl sexem s její matkou,“ přiznal vyšetřovatelům.

Policie při pátrání po dívce prohledávala i bývalý vojenský areál v plzeňské obci Hadačka.

Trval však na tom, že jí neublížil. Vyšetření na detektoru lži, které musel podstoupit, nicméně ukázalo další momenty, které jeho výpověď dál znevěrohodňovaly. Za prvé, z reakcí znalci vyčetli, že dívku omámil. A za druhé věděl, kde se po zmizení nacházela.

Otázka, zda ji omámil, nebyla výstřelem naslepo. Naopak. Vyšetřovací tým sestavil jeho detailní profil a mimo jiné zjistil, že podezřelý nakupoval na internetu hypnotika. A s nimi v minulosti omámil hned několik žen.

Vztah s matkou nebyl dobrý

Pohřešovaná Michaela neměla s matkou idylický vztah, dívka tíhla spíše ke své babičce. S biologickým otcem dívky Eva M. nežila a nepodporovala ani jejich kontakt. Měla pozitivní vztah k alkoholu, volný čas trávila s přáteli. Pár dní po své dcery odjela s Otakarem S. na víkend do Mostu, později se vyjádřila v tom smyslu, že to byl jeden z nejlepší víkendů v jejím životě. Za propagaci nacismu na sociální síti ji soud letos v červnu potrestal podmínkou. Vyšetření na detektoru problematické momenty neukázalo.

„Uspával je lékem Hypnogen a poté na nich vykonával sexuální praktiky, které odmítaly – ženy o tom nevěděly, ve výsleších uvádějí, že si vzpomínají na okamžiky, kdy se probudily malátné s nepříjemnými pocity v intimních partiích,“ stojí v poznámkách vyšetřovatelů s tím, že prověřují další jeho sexuální ataky.

Totiž: když začali vyšetřovatelé zkoumat soukromí podezřelého, otevřel se před nimi svět recidivisty a sexuálního predátora. V minulosti byl trestán za majetkovou i násilnou trestnou činnost, udržoval hned několik souběžných vztahů. „Uměl ženy zmanipulovat, například jim kupoval dárky a předstíral, že má peníze. Kvůli tomu pak sám živořil,“ popsal pod příslibem anonymity zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Každodenní telefonáty. A pak ticho

Cestu si zjevně našel i k Michaele, o čemž svědčily záznamy na facebooku. Nepsali si jen přes sociální síť. Před koncem loňského roku s ním byla prakticky v každodenním telefonickém kontaktu, v lednu ovšem jejich hovory téměř utichly. Proč, to je dosud nejasné. Naposledy si telefonovali dva dny před zmizením.

Jak je veřejně známo, na přelomu roku byl Otakar S. obžalován z mravnostního deliktu, jehož se dopustil na kamarádce pohřešované (více o případu čtěte ZDE).

Třebaže série indicií ukazovala na přítele Michaeliny matky, přímý důkaz vyšetřovatelům prý chyběl. V noci, kdy Michaela M. zmizela, měl pobývat v pronajatém bytě v Čeminách na Plzeňsku. Alespoň to tvrdil. A alibi mu měl zajistit jeho mobilní telefon. Policejní technici jej lokalizovali a museli konstatovat, že po celou dobu neopustil jeho byt.

Jenže: hned dvě silniční kamery zachytily jeho vůz po sedmé hodině ráno, jak přijíždí do Plzně ze směru od Ústí. Sám Otakar S. ten rozpor nedokázal při výslechu vysvětlit a policisté si našli vlastní zdůvodnění. Mají za to, že - poučen z předchozího případu, kdy jej usvědčil právě pohyb jeho telefonu - mobil nechal úmyslně doma.

Mapa a časová osa

Navíc používal i další telefony, na zvláštní SIM kartu kupříkladu objednával Hypnogen. Další otazník zůstal viset nad mobilem ztracené. Tři dny po zmizení přinesla její matka přístroj policistům. Tvrdila, že jej našla zapadlý za rozkládací sedačkou v kuchyni.

ZMIZENÍ MICHAELY M.

 • Třináctiletou Michaelu M. pohřešuje policie od 11. ledna letošního roku. Podle kriminalistů se s největší pravděpodobností ztratila po páté hodině ráno, kdy její matka Eva odešla do práce. Michaela se však mohla ztratit i předchozí večer, ani tehdy ji její matka neviděla. Server iROZHLAS.cz zmapoval detaily z inkriminovaného dne, kdy se nezletilá dívka ztratila. Nezvěstná je už déle než půl roku.

 • Středa 11. ledna 2017, 4.46

  Mobilní telefon nezletilé dívky je naposledy aktivní, jeho signál je zachycen v ústecké čtvrti Klíše, kde bydlela. Podle policie je přístroj zřejmě v místě bydliště.

 • 5.05

  Matka dívky Eva odchází do práce. Jede do společnosti Severotisk v ústecké čtvrti Severní terasa na opačném konci města. Dceru nekontroluje: v předsíni vidí její oblečení a boty, a tak si myslí, že ještě spí. A právě v této době, tedy po páté hodině ráno, se dívka podle kriminalistů ztratila.

 • 7.09

  Přítel matky Otakar S. projíždí obcí Kaznějov v okrese Plzeň ve směru od Ústí nad Labem. Policie to zjišťuje z bezpečnostních kamer.

 • 7.15

  O pár minut později zachycují bezpečnostní kamery auto Otakara S. na vjezdu do Plzně ve směru od Ústí nad Labem. Při pozdějším výslechu ale tvrdil, že v době zmizení dívky byl doma v Plzni. Svou ranní cestu od Ústí nad Labem kriminalistům nevysvětlil a podle detektivů opakovaně lhal.

 • 18.54

  Matka Eva M. volá na policii. Pohřešuje nezletilou dceru Michaelu, která není doma. Od dívčiných spolužaček ví, že nebyla ani ve škole.

 • Odpoledne

  Otakar S. se pohybuje po Plzni a navštíví bývalou přítelkyni. Nevypadá dobře a sám říká, že je mu zle.

 • Čtvrtek 12. ledna, 1.02

  Otakar S. je v severočeském Dubí u Teplic, telefonuje s matkou pohřešované dívky. Když mu za zhruba dvě hodiny volá policie, aby přijel podat vysvětlení, nachází se v Teplicích.

 • 3.52

  Začíná policejní výslech Otakara S. ke zmizení Michaely M. Policie prohledává auto Otakara S., nic nenašla.

 • 9.44

  Policie volá Otakara S. na druhý výslech, cesta zpět mu trvá téměř 3,5 hodiny. Přijíždí se zraněním na ruce, které detektivům nedokáže vysvětlit.

 • Sobota 14. ledna

  Eva M. spolu s Otakarem S. oznamuje kriminalistům, že našla dceřin mobilní telefon. Byl prý zapadlý v kuchyni za rozkládací sedačkou. Při pozdějším výslechu - už po sebevraždě Otakara S. - svou původní verzi ale popře. Takto vypovídat ji prý přemluvil sám Otakar S., který telefon našel. Ona ale neví kde.

 • Pátek 20. ledna

  Otakar S. míří na sever Čech za matkou Evou M. Cestou se zastavuje na odpočívadle Hadačka. Když dorazí do Ústí nad Labem, odjíždí s matkou dívky na víkend do Mostu. Eva M. se poté vyjádřila v tom smyslu, že to byl jeden z nejlepších víkendů v jejím životě.

 • Pondělí 23. ledna

  Kriminalisté si pozvali Otakara S. na detektor lži. Z něj mimo jiné vyplývá, že ví, kde pohřešovaná dívka je, a že ji viděl v noci z úterý 10. na středu 11. ledna.

 • Úterý 24. ledna

  Na základě výpovědi Otakara S. na detektoru lži policie začíná prověřovat, že v prosinci roku 2016 pustil v bytě Evy M. plyn. Zabít chtěl prý svou přítelkyni, její dceru i sebe.

 • Pondělí 30. ledna 2017

  Policie nachází oběšeného Otakara S. v jeho bytě v Čeminách na Plzeňsku. Sebevraždu spáchal zhruba dva dny před nalezením. V jeho voze policie nachází kružítko a nůžky. Pomůcky patří pohřešované dívce.

Nebyla to pravda. Tu prozradila až poté, co se její přítel na konci ledna oběsil. „Při opakovaném výslechu uvedla, že telefon nalezl on a přemluvil ji, aby lhala. Kde jej našel, neví.“ I matka Michaely proto musela na detektor lži. Znalci ale v jejím případě nenašli žádné náznaky, že by nevypovídala pravdu.

Získat vysvětlení od ní samotné je i s odstupem času nemožné. Reportéři serveru iROZHLAS.cz se ji v uplynulých dnech snažili opakovaně zastihnout u ní doma i v zaměstnání. Po zazvonění na zvonek mužský hlas uvedl, že „tam není“. Při dalším pokusu její kamarádka sdělila, že matka ztracené dívky si nepřeje s nikým mluvit. „Ne, ne, opravdu ne,“ reagovala přes domácí telefon. Stejně neúspěšná byla v minulých měsících i jiná média.

Odklad ad acta? A kde je tělo?

Že případ Michaely M. míří ke spisům odloženým ad acta, naznačuje i viditelný policejní postup. Nejen že ústecká správa přestala vylepovat letáky v hromadné dopravě, ustaly i obří pátrací akce, při nichž pročesávali policisté a dobrovolní vojáci vytipovaná místa. Například skládky v Ústí nad Labem a v okolí Plzně. Anebo pravidelná stanoviště Otakara S. – odpočívadla poblíž severočeského Dubí či Duchcova, kde své služby nabízejí prostitutky.

Výpisy z telekomunikačního provozu jeho telefonů přinesly totiž jediné zjištění: od zmizení dívky byl stále na cestách, často pendloval mezi Ústím a Plzní. Vybíral si různé trasy a dlouhé minuty trávil na odpočívadlech. Třeba na Hadačce, tiché obci zhruba třicet kilometrů severně od Plzně. I tam policejní potápěči prohledávali místní rybníky.

„Chodil tady kousek do Kralovic na pivo, chlapi ho znali,“ vzpomíná na vyšetřovaného jedna z místních obyvatelek. „Tu holčinu hledali tady ve vojenském areálu (Hadačka), i se psem tam byli. Tam ale já bych nikdy nešla. Je to zatopený, všude nějaký bunkry, skládky. On (Otakar S.) to tam prý ale dobře znal,“ popsala pro iROZHLAS.cz starší žena na návsi.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz pátrací akce úplně neustaly: minitýmy prohledávají už jen cíleně místa, k nimž měl Otakar S. vztah.

Radek Kedroň, Hana Mazancová