Případ prokurátorky z procesu s Miladou Horákovou se dostal k soudu

Případ bývalé komunistické prokurátorky Ludmily Brožové-Polednové je u soudu. Státní zástupce ji v pátek obžaloval z účasti na vraždě čtyř lidí, souzených ve zinscenovaném procesu s Miladou Horákovou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

JUDr. Milada Horáková

JUDr. Milada Horáková | Foto: Archiv ČRo

Už před dvěma lety se policie pokusila Brožovou obvinit, ale státní zástupce žádal více důkazů. Vyšetřovatel je našel ve Státním archivu, Národním filmovém archivu a v dokumentech uchovávaných v Českém rozhlasu.

Podle vyšetřovatele Ilji Pravdy z důkazů vyplývá, že Brožová-Polednová věděla o zmanipulování celého procesu. "Předseda státního soudu konstatuje ve zprávě pro ministerstvo spravedlnosti, že před samotným průběhem soudního řízení byly dohodnuté dokonce tresty, které obžalovaní v procesu dostanou," řekl Pravda.

Polednová vystupuje i v nedávno objevených rozhlasových záznamech z procesu s Horákovou. "Zatímco textilačka Herainová z Kotony Beroun zvyšovala svůj výkon na automatických stavech, aby co nejvíce pomohla budovat naši republiku, obžalovaná Horáková v podzemí dávala dohromady nepřátelské bandy ke zničení naší republiky," prohlásila tehdy například v závěrečné řeči před vyhlášením rozsudku prokurátorka.

Obžaloba dnes pětaosmdesátileté Ludmily Brožové-Polednové je teď na stole soudce. Ten rozhodne, jestli zahájí proces. Pokud ano, poslední žijící prokurátorce z procesu s Miladou Horákovou hrozí za účast na vraždě 12 až 15 let vězení. Nikdo jiný z těch, kteří se na procesu podíleli, se před soud zatím nedostal.

Právnička a politička Horáková pracovala v protinacistickém odboji. V roce 1940 byla zatčena a do konce války vězněna. Po válce se stala poslankyní parlamentu za národní socialisty, z politického života odešla po únorovém komunistickém převratu v roce 1948. Již v následujícím roce byla zatčena, ve vykonstruovaném procesu odsouzena k trestu smrti a 27. června 1950 popravena.

Spolu s Horákovou bylo odsouzeno dalších 12 lidí, tři k trestu smrti, čtyři na doživotí a pět k trestům od 15 do 28 let. Nezákonný rozsudek byl zrušen v roce 1968, rehabilitována však byla Horáková až v roce 1990.

Marek Janáč, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme