Případ Rampuly se měl podle Vesecké řešit cestou kárného řízení

Zákon o státním zastupitelství je podle advokátky a bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké zcela jasný a jeho smyslem je zajistit, aby nebylo zneužíváno odvolání vedoucích státních zástupců. V případě porušení zákona, kterého se měl podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila dopustit vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula, měl být podán návrh na kárné řízení. Renáta Vesecká byla hostem Veroniky Sedláčkové ve večerních Ozvěnách dne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká | Foto: Tomáš Adamec

Paní Vesecká, jak hodnotíte odvolání Vlastimila Rampuly? Nemýlím-li se, i vy jste nechala, v době svého mandátu na Nejvyšším státním zastupitelství, prověřovat fungování tohoto úřadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem večerních Ozvěn dne byla advokátka a bývalá vrchní státní zástupkyně Renáta Vesecká

Především měl být podán návrh na kárné řízení, protože v kárném řízení rozhoduje soud o tom, zda opravdu došlo k porušení zákona. Takže v tomto směru jak nejvyšší státní zástupce, tak ministr spravedlnosti měli hledat cestu právě v soudním řízení.

Když jste nechala prověřovat vrchní státní zastupitelství, došla jste k tomu, že byste měla podat podobný kárný prostředek? Uvažovala jste o návrhu na odvolání Vlastimila Rampuly?

ČTĚTE TAKÉ: Ministr Pospíšil: Rampula se choval tak, že vzbuzoval pochybnosti o své nestrannosti

Já jsem byla nespokojená s fungováním takzvaných šestých odborů, tedy odborů, které se zabývaly závažnou hospodářskou a finanční kriminalitou, a to jak na Vrchním státním zastupitelství v Praze, tak i Olomouci. Nechala jsem udělat prověrky a na základě těchto prověrek pak bylo uloženo vedoucím státním zástupcům přijmout opatření. Ale důvody pro podání kárného řízení jsem neshledala. Pokud dnes pan ministr navíc hovoří o tom, že v případném soudním sporu očekává úspěch 50 na 50, tak já se domnívám, že v právním státě, kdy ministr odvolává, jak zmínil jednoho z nejvyšších justičních představitelů, nikoliv kantýnskou nebo uklízečku, tak takovýto poměr 50 na 50 hovoří o tom, že ani sám pan ministr není přesvědčen o důvodech, na základě kterých rozhodl.

Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme